Choroby brudnych rąk

Small girl with chocolate
Dodano: 12:48 22 lipca 2013
Aktualizowano: 12:48 22 lipca 2013
Źródło:

Od dziecka słyszymy by myć ręce. Niezależnie od tego czy właśnie wróciliśmy ze szkoły, czy byliśmy z kolegami na placu zabaw. Zawsze, a koniecznie przed jedzeniem musieliśmy maszerować do łazienki i umyć dłonie. Tę „tradycję” powinniśmy kultywować i pielęgnować.

 

To prosta i oczywista czynność, jednak, niestety, bardzo często o niej zapominamy. A to właśnie przez brak higieny rąk możemy zarazić się naprawdę poważnymi chorobami. Od razu zaczniemy jak u Hitchcocka. Jedną z chorób spowodowanych przez brudne ręce jest wirusowe zapalenie wątroby typu A. To nic innego jak żółtaczka pokarmowa. Chorobą tą możemy się zarazić na przykład przez jedzenie nie umytych warzyw i owoców. Drugą przyczyną może być jedzenie brudnymi rękami, które w sposób bezpośredni mają kontakt z żywonością. Ostatni powód, o którym warto wspomnieć, to picie wody bez jej wcześniejszego przegotowania. Unikajmy tego, bo w najlepszym przypadku może się to dla nas skończyć biegunką. Żółtaczka pokarmowa nie jest tak groźna jak pozostałe typy wirusowe zapalenie wątroby, jednak nie należy problemu tego zbagatelizować.

Bardzo często występującą przypadłością są owsiki. Są to robaki pasożytnicze. Owsica to choroba, która występuje przede wszystkim u dzieci, zwłaszcza tych chodzących do żłobków i przedszkoli. Między innymi z tego powodu, trzeba uczulać swoje pociechy na częste i dokłądne mycie dłoni. Salmonella to jednocześnie nazwa choroby i bakterii, która ją powoduje. Możemy się nią zarazić przez brudne ręce wkładane do ust. Częściej jednak w przypadku tej choroby, przyczyną jest zjedzenie nieświeżych produktów. Dotyczy to przede wszystkim lodów i ciastek, ale także sałatek z majonezem czy posiłków zawierających surowe mięso lub jaja.

Bardzo często pojawiająca się chorobą związaną właśnie z niemyciem rąk jest zakażanie pokarmowe. Biegunka może być efektem tego, że po wizycie w łazience zapomnimy o higienie dłoni. Nie jest to oczywiście choroba, która może zagrozić naszemu życiu (chociaż w pewnych przypadkach istnieje taka możliwość, chociażby kiedy skutkiem jest odwodnienie), ale bez wątpienia jest męcząca. Myjmy więc ręce, żeby uniknąć częstych wizyt w łazience, a także dużo gorszych problemów natury zdrowotnej.

Podziel się ze znajomymi