Bóle mięśni – przyczyny

Woman with back pains


Administrator

Dodano: 13:16 9 lipca 2013
Aktualizowano: 13:18 9 lipca 2013
Źródło:

Podobnie jak w przypadku bólu głowy, tak i ta dolegliwość uznawana jest za jedną z najczęściej występujących. Przyczyn (tu również analogia) szukać można w wielu dolegliwościach. Charakterystyczne w przypadku bólu mięśni jest to, że nasilają się one wraz z wiekiem.

Dlaczego tak silnie odczuwamy ból akurat w mięśniach? Jest to związane z tym, że są one bardzo silnie unerwione. Inaczej jest w przypadku więzadeł, czy ścięgien. Przyczyn bólu mięśni może być wiele. Jednym z częściej występujących powodów są urazy mechaniczne. Zazwyczaj charakteryzują się one różnym natężeniem, ale również tym, że opisać je można jako „ostre”. To jak odczuwamy ból zależne jest też oczywiście od tego jak bardzo rozległe jest uszkodzenie, a także tego w którym miejscu się ono pojawiło. Zaraz po urazie ból nie jest odczuwany w sposób, który uniemożliwia nam „normalne” funkcjonowanie. Pojawia się też porażenie mięśnia, który został uszkodzony. Co to powoduje? Doprowadza do tego, że minimalizowane są dalsze uszkodzenia mięśnia. Niestety po pewnym czasie – zazwyczaj po paru godzinach – następuje odwrócenie sytuacji i zaczynamy odczuwać bardzo ostry i mocny ból.

Kolejną przyczyną bólu mięśni jest długotrwałe siedzenie w tej samej pozycji, np. przy biurku. Najczęściej dotyczy to pleców, lub karku. Określa się je jako przewlekłe bóle wysiłku statycznego. Charakteryzują się one tym, że są dość męczące dla nas, ale opisuje się je jako „ból o średnim natężeniu”.

W trakcie wysiłku, również mogą pojawić się bóle mięśni. Charakteryzują się one tym, że nasilają w czasie trwania aktywności fizycznej, a po jej zakończeniu mijają. Ból tego typu określa jako niedokrwienny.

W wyniku problemów z niedobre potasu, ale także niektórych witamin mogą się pojawić bolesne kurcze. Dotyczą one oczywiście mięśni. Mogą mieć jeszcze jeden powód – zaburzenia hormonalne. Najczęściej „atakują” one nasze nogi – głównie uda i podudzie. Charakteryzują się tym, że samoistnie ustępują – zazwyczaj po kilku minutach.

Podziel się ze znajomymi