Bóle głowy – typologia


Administrator

Dodano: 13:50 15 lipca 2013
Aktualizowano: 13:50 15 lipca 2013
Źródło:

Od tego w jaki sposób odczuwamy ten objaw, zależy między innymi diagnoza przyczyny. Jest tak w przypadku większości symptomów. Ból głowy jest specyficznym objawem, ponieważ po pierwsze to najczęściej występująca dolegliwość, a po drugie może świadczyć o bardzo różnych dolegliwościach.

Ból głowy to objaw, który ma jeszcze jedną cechę – jest trudny do opisania. Czy próbowaliście kiedyś komuś powiedzieć jak dokładnie i w którym miejscu Was boli? To dość trudne – tak w jednoznaczny sposób opisać ból głowy. Wynika to z tego, że jest to niespecyficzny i subiektywny (a więc odczuwany w indywidualny sposób) objaw, którego elementem wspólnym dla wszystkim jest lokalizacja. Ból głowy może być odczuwany zarówno wewnątrz, a także na skórze. Może być umiejscowiony zarówno w okolicy oczodołowej, jak i dużo głębiej.

Ból głowy dzieli się na dwa główne rodzaje: samoistne i objawowe. Zaczniemy od tych pierwszych. Możecie spotkać się też z określeniem „typ napięciowy”. Jest to zazwyczaj ból o średnim, lub małym natężeniu. Opisywany jest jako „ściskający”, „rozpierający” i „kujący”. Może mieć więc jak widać różny charakter. Ból w tym wypadku odczuwany jest po obu stronach głowy (przynajmniej tak jest zazwyczaj). Przyczyn tego objawu szukać należy przede wszystkim w stresie, zmęczeniu organizmu, czy problemach ze snem.

Drugi, główny rodzaj bólu określany jest jako „objawowy”. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że przyczyn należy szukać w chorobach, które nas dotykają. Najprostszym przykładem na to są infekcje górnych dróg oddechowych. Ból głowy najczęściej w takiej sytuacji jest związany z gorączką. W tym wypadku opisuje się go często jako „nieznośny” i „rozsadzający”. Co charakterystyczne – ból głowy występujący przy infekcjach mija wraz z tym jak wyleczymy przyczynę.

Kolejną przyczyną typu „objawowego” jest nadciśnienie tętnicze. W tym przypadku ból jest umiejscowiony z tyłu głowy. Opisywany objaw pojawia się również w wyniku tak zwanych zmian zwyrodnieniowych. Dotyczą one szczególnie szyjnego odcinka kręgosłupa. Ból głowy może również występować po przyjmowaniu niektórych leków, a także przy chorobach związanych z oczami.

Podziel się ze znajomymi