Ból w klatce piersiowej – co oznacza?

Jrk6y6h132S5r19ibkPOM2S49XLDqJ.jpg


Administrator

Dodano: 12:07 18 lutego 2013
Aktualizowano: 12:20 18 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Na pewno oznacza problem. Niestety nie jest łatwo jednoznacznie wskazać gdzie leży jego przyczyna. Po pierwsze dlatego, że ból bardzo często bywa niejednorodny. Do tego, tak naprawdę może oznaczać bardzo wiele problemów i istotne wydaje się być rozpoznanie pozostałych objawów.

Ból może przybierać formę kłucia w klatce piersiowej po lewej stronie, może być też nagły i gwałtowny, przejściowy, a czasem trwać dość długo. Może boleć bliżej środka, bardziej z tyłu itd. mówiąc prościej – bywa różnorodny. Zacznijmy od bólu, który jest efektem problemów z kręgosłupem. W tym przypadku najczęściej jest ostry, może też przeszywać. Zdarza się, że występuje w sytuacji gdy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji – najczęściej leżącej. Może to być ból promieniujący praktycznie na każdą część klatki piersiowej.

Bez wątpienia najbardziej kojarzona jest grupa przyczyn związanych z sercem. Ból może być na przykładowym objawem zawału. Trwa on stosunkowo długo, a przy tym stopniowo się nasila. Dodatkowo pojawiają się też inne objawy, chociażby poczucie strachu, nadmierne pocenie itd. Ponadto, istnieje również typ określany jako ból dławicowy. On z kolei jest charakterystyczny dla kardiomiopatii przerostowej. To choroba, w której dochodzi do powiększenie lewej komory serca. Czasem, aby pozbyć się tego rodzaju bólu wystarczy przyjąć pozycję kuczną. Częściej jednak ma ona jedynie efekt łagodzący.

Z przyczyn poza sercowych, często zdarza się ból w klatce piersiowej pojawia się u osób, które cierpią na refluks czy chociażby kamicę żółciową. W tym ostatnim wypadku ból jest przede wszystkim nagły i gwałtowny, a rozpoczyna się w nadbrzuszu. Odrębną grupę możliwych przyczyn stanowią kwestie związane z naszą psychiką. Ból taki może się umiejscawiać się w zasadzie w każdej części klatki piersiowej. Występuje u osób, które cierpią na depresję, nerwicę i stany lękowe. Tego rodzaju ból to najczęściej sytuacja ciągła, ale nie pogarszająca się. Zdarzyć się może jednak jego nasilenie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji w których dochodzi do jakiś nagłych zmian o podłożu emocjonalnych u chorego. Towarzyszą temu inne objawy, takie jak chociażby kołatanie serca i duszności.