Ból ucha

Dodano: 08:25 17 listopada 2008
Aktualizowano: 13:56 24 stycznia 2012
Źródło:

Wszyscy, którzy kiedykolwiek cierpieli na ból ucha wiedzą jak bardzo nieprzyjemny może się stać. Artykuł opisuje przyczyny bólu ucha i podaje kilka domowych sposobów na pozbycie się bólu ucha.

Ból ucha może być pochodzenia miejscowego lub promieniować np. z gardła, od zębów, ze stawu żuchwowego. Ciała obce zalegające w przewodzie słuchowym zewnętrznym nie tylko wywołują niedosłuch, ale mogą stać się przyczyną bólu z powodu ucisku na błonę bębenkową. W każdym przypadku ucho powinno być obejrzane przez otolaryngologa. Chorzy którzy mają od wielu lat przewlekły proces zapalny, zwykle niebolesny, często nie leczony, muszą pamiętać, że ból ucha z pojawieniem się wycieku może świadczyć o:
-zaostrzeniu się procesu zapalnego
-rozpoczynających się powikłaniach ze strony opon mózgowych i mózgu
-nowotworze ucha
W takich przypadkach konieczna jest konsultacja otolaryngologa. Można korzystać równolegle z kuracji i terapii paramedycznych.

AKUPRESURA:

Masując punkt usytuowany około 1,5 cm powyżej małżowiny usznej ruchem okrężnym od 1 do 2 minut możemy zmniejszyć bolesność chorego ucha. Dobre rezultaty daje masaż całej małżowiny ucha, zwłaszcza zaś jej brzegu. Polega on na uciskaniu chorego ucha, miejsce przy miejscu, poczynając od góry.

KURACJE LUDOWE:

Sok z czosnku: Złagodzenie bólu przyniesie nam kilka kropel soku z czosnku, którym należy nasączyć mały wacik i włożyć do ucha. Uwalniające się olejki eteryczne działają identycznie jak antybiotyk.

Olejek czosnkowy: Zmiażdżyć kilka ząbków czosnku. Masę włożyć do słoiczka lub buteleczki i zalać 1 łyżką stołową oleju słonecznikowego lub sojowego. Butelkę zamknąć i odstawić na noc na kaloryfer lub piec. Po 12 godzinach zamoczyć wacik w olejku i włożyć tampon do ucha. Można smarować okolice ucha. Ucho trzymać ciepło.

Sok z cytryny: Podobny efekt terapeutyczny uzyskać możemy zakraplając do ucha parę kropel soku cytrynowego. Można uczynić to bezpośrednio, można wsunąć w ucho zwilżony sokiem wacik.

NALEWKA PROPOLISOWA:

Zbliżone działanie ma nalewka propolisowa zmieszana z oliwą. Wacik zanurzony w tej mieszance i włożony do bolącego ucha przynosi wyraźną ulgę.

ZIOŁA SZWEDZKIE:

Jeszcze jednym środkiem przynoszącym ulgę w bólach uszu, a także leczącym stany zapalne są zioła szwedzkie. Zamoczyć mały wacik w ziołach i wsunąć do ucha. Zabieg powtórzyć 2 razy dziennie. Ucho, podobnie jak w poprzednio przedstawionych terapiach, staramy się „trzymać ciepło”.

Podziel się ze znajomymi