Ból pod żebrami – przyczyny


Administrator

Dodano: 14:11 22 marca 2013
Aktualizowano: 14:17 22 marca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Przyczyna bólu w tym miejscu kojarzy nam się oczywiście przede wszystkim z kontuzjami żeber. Taki objaw jednak może oznaczać dużo więcej problemów zdrowotnych, czasem dość zaskakujących.

Zacznijmy od układu pokarmowego. Ból pod żebrami świadczy czasem o chorobach z nim związanych. Ważne jest to, w którym miejscu go odczuwamy. Jeśli żebra bolą nas z prawej strony, to prawdopodobnie mamy właśnie do czynienia z chorobami przewodu pokarmowego. Jelito, pęcherzyk żółciowy, żołądek – to najczęstsze przyczyny. Ból związany z prawą stroną naszego ciała czasem oznacza kamicę nerkową. Problem z tym objawem polega na tym, że dość trudno – przynajmniej przez kogoś kto nie jest lekarzem – określić dokładną przyczynę. Nawet jeśli jesteśmy w stanie określić, jaki to rodzaj bólu, to z diagnozą sami sobie nie poradzimy. To czy jest on promieniujący, lub tępy daje lekarzowi wskazówki pozwalające na znalezienie przyczyny. Ważne też są objawy towarzyszące. Może być ich wiele, ale najczęściej występujące to między innymi: duszności, wymioty, gorączka, zaburzenia pracy serca i ogólne problemy z krążeniem.

Dużo łatwiej, jeśli można tak powiedzieć, jest w sytuacji kiedy ból żeber (niezależnie od miejsca występowania) jest wynikiem uszkodzenia, lub kontuzji. Tutaj oczywiście przyczyna jest znana. Istotne jest ustalenie, czy żebra nie zostały złamane i czy przypadkiem nie uszkodziły któregoś z narządu wewnętrznego. Uraz klatki piersiowej może na przykład wywołać taki ból. Oprócz tego objawu pojawiają się też inne symptomy. Charakterystyczną cechą tych objawów jest ich „widoczność”. Zazwyczaj przy uszkodzeniu występują krwiaki, otarcia naskórka i siniaki.

Jeśli ból w tych okolicach jest wynikiem uderzenia, a nie doszło przy tym do poważnego uszkodzenia żeber, to możemy sobie z nim poradzić w domu. Potrzebujemy maści rozgrzewających, a także takich, które niwelują ból . Istotne jest też dokładne obserwowanie jak ten objaw się „zachowuje”. Jeśli po pewnym czasie przechodzi, to problem nie wymaga interwencji lekarza. W sytuacji gdy przyjmuje charakter przewlekły, musimy się jednak udać na wizytę.

Podziel się ze znajomymi