Ból pachwiny

wQs4hwrHpB7ij7jLxTs5UeJM0LQUq5.jpg


Administrator

Dodano: 12:08 7 marca 2013
Aktualizowano: 12:30 7 marca 2013
Źródło:

Ból pachwiny to objaw, który najczęściej występuje u osób biegających. Jednak ból pachwiny udowej, może mieć tak naprawdę wiele przyczyn i zdarzyć się u ludzi, którzy nie spędzają aktywnie swoje wolnego czasu.

Wiele zależy też od płci. W przypadku pań, taki ból może występować (stosunkowo rzadko) w czasie miesiączki. Tu warto zwrócić uwagę, że nie musi być on umiejscowiony właśnie w pachwinie. Taki ból może promieniować od jajników w stronę ud. Ból w pachwinie może być efektem długoletnich zaniedbań, lub różnego rodzaju nieprawidłowości. Te ostatnie to między innymi przeciążenia, którym jesteśmy poddawani od najmłodszych lat, chociażby kiedy staramy się szybko zwiększyć swoją masę mięśniową. Ból pachwiny w wieku dorosłym, może być też efektem uszkodzeń. Mogą się one pojawić zarówno kiedy jesteśmy młodzi, jak i później. Istnieją też trzy podstawowe przyczyny bólu w pachwinie. W rozpoznaniu pomaga dokładne określenie jak nas boli. Czy jest to na przykład ból w pachwinie promieniujący do uda? A może tylko punktowy?

Pierwszą z tych trzech przyczyn jest choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych Możecie ją spotkać pod nazwą koksartoza. Tutaj ból jest odczuwany praktycznie w każdym miejscu uda. Towarzyszą mu inne objawy, takie jak osłabienie możliwości chodu. Zdarza się również ból w stawie kolanowym. W przypadku tej choroby możemy potrzebować operacji. Drugą przyczyną bólu w pachwinie może być przepuklina (określana często jako udowa). Dużo częściej z tą przypadłością walczą mężczyźni. Objaw, jakim jest ból pachwiny, może pojawić się zaraz po wysiłku fizycznym (niekoniecznie dużym). Ostatnia przyczyna leży w tak zwanym trzaskającym biodrze. To dość bolesna choroba, w którym mamy do czynienia z przesuwaniem się tak zwanego pasma biodrowo – piszczelowego.

Ból w pachwinie może mieć oczywiście również inne przyczyny. Wspólnym elementem, który je łączy jest to, że jeśli opisywany tutaj objaw się pojawi, to natychmiast trzeba zwrócić się do lekarza. Być może czeka nas leczenie, a już na pewno – jeśli mamy do czynienia z jakiegoś rodzaju zwyrodnieniami – długa rehabilitacja.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi