Ból głowy – zwiastun innych chorób

4dDlKh92yfYR313kZH3IFL41rKVz32.jpg


Administrator

Dodano: 09:58 12 kwietnia 2011
Aktualizowano: 10:13 12 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Wstrząs mózgu – ból głowy, któremu towarzyszą zawroty, senność i wymioty, pojawia się po urazie głowy.

Zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych – silny ból głowy, któremu towarzyszy sztywność karku, gorączka, nudności, jest pierwszym objawem choroby.

Tętniak mózgu – bardzo silny ból, występują wymioty, podwójne widzenie i osłabienie kończyn.

Nadciśnienie tętnicze – ból głowy zwykle pojawia się rano, w okolicach potylicy, występuje gdy ciśnienie rośnie skokowo lub gdy jego wartość jest bardzo wysoka. Bóle w okolicach potylicy są typowe również dla guzów nadnerczy, ponieważ schorzenie to prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi.

Zwężenie tętnic szyjnych – ból i zawroty głowy, którym towarzyszą szumy w uszach, mogą doprowadzić do niedotlenienia mózgu.

Neuralgia nerwu twarzowego – silne napadowe bóle jednej strony twarzy, trwające 1-2 minuty, które powtarzają się wielokrotnie w ciągu dnia.

Zapalenie zatok – objawem jest tępy ból w okolicy zatok czołowych i przynosowych, który nasila się przy pochylaniu głowy.

Wady wzroku – nie korygowane za pomocą dobrze dobranych okularów powodują nadmierne napięcie mięśni gałek ocznych, które objawia się bólem w okolicy czołowej i ciemieniowej.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – zmiany zwyrodnieniowe głównie odcinka szyjnego, powodują przykurcze mięśni i zaburzenia przepływu krwi do mózgu, co objawia się bólem w okolicach potylicy, najczęściej pojawia się po wykonaniu czynności związanych z odchylaniem głowy ku tyłowi.

Choroby zębów – zapaleniu zębów, głównie trzonowych może towarzyszyć silny ból, który promieniuje z zatok szczękowych na całą głowę.

Zatrucie substancją toksyczną – ból głowy występuje w przypadku zatrucia tlenkiem węgla, nitrobenzenem, alkoholem etylowym, metylowym, nikotyną oraz w przypadku przewlekłego zatrucia ołowiem.

Podziel się ze znajomymi