Ból brzucha – kiedy wezwać lekarza?

J75lG316LvOvx1AvIB4c8OL865CPkF.jpg


Administrator

Dodano: 09:21 20 marca 2013
Aktualizowano: 09:48 20 marca 2013
Źródło:

To objaw, który nierzadko bagatelizujemy. Boli nas brzuch? Pewnie zjedliśmy coś nieświeżego. Weźmiemy tabletkę przeciwbólową i nam przejdzie. I rzeczywiście, w większości wypadków tak jest, ale ból brzucha może też wystąpić w sytuacjach, w których nieodzowna stanie się pomoc lekarza.

Nasza reakcja na ból brzucha zależna jest przede wszystkim od tego w jaki sposób odczuwamy ból. Jeśli przykładowo, będzie on ostry i napadowy, wtedy go raczej nie zbagatelizujemy, tym bardziej, wiedząc, że na pewno nie mamy do czynienia z dolegliwościami pokarmowymi, które można wyleczyć herbatą z mięty. Ważne jest też to, w który miejscu nas boli. Innych powodów będziemy szukać w momencie gdy czujemy bóle podbrzusza, niż w sytuacji gdy odczuwamy je z prawej górnej strony. Zdarzają się też takie sytuacje, w których nieodzowne staje się wezwanie pogotowia.

Ból brzucha w takiej sytuacji to tylko jeden z objawów i to nie zawsze on świadczy o powadze problemów. Przykładowo, może dojść do uszkodzenia, któregoś z narządów wewnętrznych zorientowanych w jamie brzusznej (np. wątroba, śledziona). Brzuch w takiej sytuacji jest wzdęty i oczywiście odczuwamy ból. Stan osoby, u której wystąpił wspomniany problem dość szybko się pogarsza. Może wystąpić pocenie się całego ciała, a jednocześnie skóra wydaje się być blada. Ciśnienie tętnicze w takiej sytuacji jest niskie. Brzuch może również boleć przy… zawale serca. To tak zwany atypowy objaw. Odczuwamy wtedy piekący ból w górnej części brzucha. Mogą również wystąpić wymioty.

Jeśli ból brzucha nasila się i można go opisać jako „kurczowy”, to taka sytuacja powinna być dla nas ostrzeżeniem. Dobrze jest obserwować kolejne objawy. Jeśli po bólu brzucha pojawi się brak apetytu, nudności a w konsekwencji wymioty, to może to oznaczać niedrożność jelit. To oznacza konieczność zgłoszenia się do lekarza. Inaczej odczuwamy ból przy zapaleniu trzustki. Wtedy charakteryzuje się on przede wszystkim tym, że jest ostry i bardzo silny. Odczuwamy go w górnej i środkowej części brzucha i – co ważne – promieniuje on aż na plecy. W takiej sytuacji nie ma na co czekać i od razu trzeba udać się na pogotowie.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi