Ból stawów oznacza…

Dodano: 08:10 5 maja 2014
Aktualizowano: 09:13 5 maja 2014
Źródło:

To bardzo częsta przypadłość, która może być związana z wieloma przyczynami. Czasem ból stawów jest jedynie dodatkowym objawem, którego nasilenie jest zależne od różnych czynników (np. naszego wieku). Może być on też jednym z głównych symptomów danej choroby.

Bardzo często ból stawów pojawia się przy infekcjach wirusowych. W zasadzie każda tego typu choroba (niezależnie czy to będzie przeziębienie, czy grypa) objawia się tym symptomem. Różne jest tylko nasilenie, a co za tym idzie nasze odczuwanie go. Czas trwania tej dolegliwości też może być zmienny. Niektóre z wirusów potrafią „zatrzymywać” ból stawów na dłuższy czas. Przykładem infekcji w których taka sytuacja występuje jest różyczka, a także rumień zakaźny.

Opisywany objaw może występować też przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Możecie spotkać się również z nazwą „gościec”. Najczęściej występującym jest typ przewlekły. Co istotne, ta choroba bywa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Oprócz obrzęku stawów mogą wystąpić: poranne uczucie zesztywnienia, a także anemia. Często przy opisywanej chorobie pojawiają się guzy na skórze wokół stawów.

Symptom ten związany może być też z chorobami powodowanymi przez bakterie. Ból stawów występuje na przykład przy rzeżączce. Objaw ten pojawia się też przy boreliozie, a więc chorobie powodowanej przez kleszcze. Jest on częścią etapu określanego jako „rozproszony”. Ból może pojawić się już dwa tygodnie po wystąpieniu pierwszych objawów boreliozy ( mowa np. o rumieniu wędrującym). Zdarza się jednak, że taka dolegliwość występuje dopiero 2 lata po tych symptomach. Ból stawów w takim przypadku może trwać kilka dni bez przerwy, by potem osłabnąć.

Przy niektórych urazach fizycznych (takich jak skręcenia, czy zwichnięcia) pojawia się taka dolegliwość. Łuszczycowe zapalenie stawów też powoduje ich obrzęk i ból. Przyczyną takiego problemu może być również zespół Sjogrena . Nie jest on jednak wtedy dolegliwością główną. Ta choroba autoimmunologiczna atakuje najczęściej rogówkę i ślinianki.