Ból głowy może być niebezpieczny

Headache
Dodano: 12:52 13 września 2013
Aktualizowano: 12:52 13 września 2013
Źródło:

To objaw, który uznawany jest za najczęściej występujący problem natury zdrowotnej. Może zwiastować wiele „nadchodzących” chorób, ale bywa również symptomem dolegliwości, które niekoniecznie są z nimi związane. Czy ból głowy może być niebezpieczny?

 

Z jednej strony jest symptomem nadchodzącej infekcji górnych dróg oddechowych. Występuje ono również w czasie tej choroby i jest wtedy jednym z jej objawów. Taki ból głowy sam w sobie nie jest niebezpieczny. Natomiast na pewno jest bardzo męczącym objawem. Ból głowy w najbardziej ogólnej typologii dzieli się na samoistny i objawowy. W tym pierwszym przypadku to właśnie opisywany symptom jest istotą problemu lub jednym z jego ważniejszych elementów. W tej grupie znajdują się między innymi bóle migrenowe. Problem, który potrafi „napsuć krwi”. Wśród przyczyn takiego samoistnego bólu głowy wymienia się między innymi: warunki atmosferyczne, zmęczenie, stres, brak snu, a nawet niektóre produkty spożywcze. Najczęściej można sobie poradzić z nim przy pomocy preparatów przeciwbólowych. Jeśli jednak z jakiegoś powodu ból nie ustępuje, a nawet pogłębia się, to staje się już niebezpieczny. Może mieć negatywny wpływ na nasze życie. Uporczywy ból głowy powoduje na przykład obniżenie koncentracji. Czym to grozi, można sobie bez trudu wyobrazić.

 

Druga grupa, o której wspomniałem, to sytuacja, w której ból głowy jest objawowy. Oznacza to tyle, że pojawia się on jako symptom choroby (lub dopiero nadchodzących problemów). Ból głowy pojawia się przy bardzo różnych problemach. Może być, jak wspomniałem, symptomem występującym przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Ból głowy pojawia się też na przykład przy problemach z zębami. Zdarza się również, że jest on znakiem nadciśnienia tętniczego. Ból głowy pojawia się po użyciu niektórych leków, a także przy zatruciu substancjami toksycznymi. A to tak naprawdę tylko kilka przykładów problemów zdrowotnych, przy których pojawia się ból głowy. Czy w tym wypadku jest on niebezpieczny? Tutaj problemem jest choroba, a nie sam ból głowy.

Podziel się ze znajomymi