Ból głowy bólowi głowy nierówny

young woman with migraine


Administrator

Dodano: 13:56 30 lipca 2013
Aktualizowano: 13:56 30 lipca 2013
Źródło: Paweł Mazur

To chyba najczęściej występująca dolegliwość. To wynik między innymi tego, że dość łatwo o niego.. Pamiętajmy, że ból głowy tak naprawdę jest objawem występujących przy wielu problemach zdrowotnych.

To na co cierpimy zależy od tego, w jaki sposób nas głowa boli. Znając mniej więcej typologię, możemy z dużym prawdopodobieństwem określić co nam jest. Często jest oczywiście tak, że określamy problem przy zastosowaniu kilku objawów współwystępujących z bólem głowy. Tak jest na przykład przy grypie. Czasem ból głowy może być ciągły i wtedy można zaryzykować stwierdzenie, że mamy migrenę. W tym wypadku ból charakteryzuje się tym, że jest on jednostronny i pulsujący. Może też nasilać się pod wpływem wysiłku fizycznego. Inne objawy, które mogą świadczyć właśnie o migrenie, to chociażby światłowstręt, ale i nadwrażliwość na dźwięki.

Silny ból głowy z lewej strony, może z kolei oznaczać tak naprawdę kilka przyczyn. Zdarza się on przy migrenie, ale dużo częściej może być efektem przedłużającego się stresu. Narażone są na taki ból głównie kobiety. Tu warto zauważyć, że zdarza się iż taki ból może oznaczać zmiany w mózgu kończące się nowotworem.

Klasterowy ból głowy to problem nie tak częsty jak migrena, czy chociażby te powodowane przez napięcie (stres). Nie do końca poznana została jego przyczyna. Dodatkowo ciężko jednoznacznie określić jak często się pojawia. Tym bardziej, że bywa mylony chociażby z migreną. Ból w tym wypadu jest określany jako świdrujący a czasem palący. Co w sytuacji, kiedy taki objaw pojawia się w tylnej części głowy? To może oznaczać, iż mamy do czynienia z tak zwaną neuralgią Arnolda. Ból w tej sytuacji jest określany jako nagły. Bardzo często współwystępuje wraz z nudnościami i problemami ze wzrokiem. Nazwa tego problemu zdrowotnego wzięła się stąd, że dotyczy ona nerwu Arnolda (określanego też jako podpotyliczny). Rozpoczyna się on na karku a potem „przesuwa się” do przodu. Ból w przypadku tej choroby może ujawnić się zarówno z lewej, jak i prawej strony głowy. Najczęściej neuralgia ta nie zagraża życiu, ale wiele zależy od tego jak chory zareaguje. To znaczy, czy będzie odpowiednio się leczył. Stosuje się zarówno leki farmakologiczne, jak i masaże.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi