Ból brzucha – przyczyny

Dodano: 07:50 8 kwietnia 2015
Aktualizowano: 09:10 8 kwietnia 2015
Źródło:

Zwykle przypisujemy go przejedzeniu. Może on jednak oznaczać różne problemy zdrowotne. Wiele w tej materii zależy od jego dokładnego umiejscowienia, a także objawów towarzyszących.

Przyczyną bólu brzucha może być faktycznie coś związanego z układem pokarmowym. Najczęściej  dotyczy to sytuacji w której nie znamy umiaru w jedzeniu lub decydujemy się na coś ciężkostrawnego.

Może on jednak oznaczać również atak kolki żółciowej (wątrobowej). W takim wypadku ból będzie umiejscowiony w dolnej części pleców, promieniując do brzucha i pachwiny. Towarzyszy temu wstrzymanie oddawania moczu lub przeciwnie, częste wizyty w łazience. Kolejna przyczyna bólu brzucha to silny stres. Zwykle jest on połączony z dolegliwością nazywaną zespołem nadwrażliwości jelita grubego. W takiej sytuacji oprócz bólu brzucha pojawiają się też nudności, biegunka a czasem dreszcze. Konieczna jest konsultacja z lekarzem i pewne zmiany w codziennym jadłospisie.

Przy zapaleniu trzustki również pojawia się ból. W tym wypadku będzie on ostry i promieniujący do pleców, ale i do klatki piersiowej. Dodatkowo mogą pojawić się też nudności, wymioty i nadmierne pocenie. Charakterystyczna jest też gorączka.

Ból brzucha pojawia się przy zatruciach pokarmowych. Jego nasilenie w takim przypadku będzie różne. Dodatkowe objawy to osłabienie, nudności i wymioty. Może też wystąpić gorączka. Czujemy się w takiej sytuacji zmęczeni. Jeśli pojawiają się takie symptomy jak trudności w mówieniu i podwójne widzenie, to problem jest jeszcze poważniejszy. Prawdopodobnie mamy do czynienia z zatruciem jadem kiełbasianym.

Jeśli często oprócz bólu brzucha pojawiają się takie symptomy jak zgaga, odbijanie i gazy, świadczyć to może o chorobie wrzodowej. Pojawiają się też dodatkowe objawy. Są wśród nich między innymi brak apetytu i częste biegunki. Mogą pojawić się wymioty. Choroba wrzodowa będzie od nas wymagała zmiany tego co „ląduje” na naszym stole. Menu będzie przede wszystkim dużo mniej wymagające w kwestii trawienia.