Biegunka u dziecka – jak leczyć?


Administrator

Dodano: 14:27 21 maja 2013
Aktualizowano: 14:34 21 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To problem, zarówno dla samych dzieci, jak i rodziców. Chora pociecha to zawsze dodatkowe zmartwienie. Biegunka może być sygnałem poważnego problemu, ale dość często jest ona efektem błędów żywieniowych.

Przyczyną biegunki może być alergia. Tutaj oczywiście głównym zadaniem rodzica jest kontrolowanie objawów towarzyszących biegunce. Być może nie wystarczą domowe sposoby leczenia, bo problem leży głębiej i nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Najczęściej biegunka u dzieci jest spowodowana przez zakażenie wirusowe, lub bakteryjne. To powoduje wydzielanie się substancji toksycznych. Organizm więc próbuje się bronić, między innymi poprzez biegunkę. Przyczyną opisywanego problemu może być także stres.

W jaki sposób leczyć biegunkę? Przede wszystkim, nie należy jej w przypadku dziecka zbyt gwałtownie powstrzymywać. Pamiętajmy, że przez biegunkę organizm broni się. Przede wszystkim, dziecko musi dużo pić. Biegunka związana jest z odwadnianiem organizmu, a do tego nie można dopuścić, stąd też głównym „lekiem” w tym wypadku będzie woda. Niegazowana i pamiętajmy nie z kranu. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj biegunki. Im bardziej jest ona „wodnista”, tym więcej płynów powinno przyjmować dziecko.

W żadnym wypadku nie można pociechy głodzić. Biegunka nie jest powodem do niejedzenia. Istotne jest to co będzie w jadłospisie. W większości wypadków, dziecko samo niejako wybierze czego nie chce jeść, a co jest w stanie przyjmować i nie czuć się źle. Generalnie dieta w przypadku biegunki powinna być lekkostrawna. Rodzice mogą wybrać takie potrawy, które ich dziecko przyjmie na pewno. Ryż z jabłkami, lub starte banany. Dobrym pomysłem jest starte jabłko, lub kompot z tych owoców. W międzyczasie można też przemycać inne dania – ważne, aby lekkostrawne. Mogą to być zupy (pomidorowa, lub jarzynowa), lub puree z ziemniaków. Dobrze jest też łagodzić u dziecka objawy biegunki. Można to robić między innymi poprzez ciepłe okłady na brzuchu, lub jego delikatny masaż. Jeśli chodzi preparaty na biegunkę, to najlepiej zastosować naturalne, takie jak chociażby węgiel.

Podziel się ze znajomymi