Biały nalot na języku – mam się czego bać?

Dodano: 14:05 28 sierpnia 2013
Aktualizowano: 14:06 28 sierpnia 2013
Źródło:

 

 

 

Na naszym języku znaleźć można naprawdę wiele rzeczy. Większość z nich jest niewidoczna. Niektóre z „form” znajdujących się na naszym języku są efektem właśnie działania tych drobnoustrojów, których nie możemy dostrzec.

Na naszym języku, w ciągu całego dnia zbiera się wiele rzeczy. Odrębną kategorię stanowią tutaj resztki pokarmu, które to zresztą mogą być „pożywką” dla wspomnianych drobnoustrojów. W większości przypadku nie mamy się czym przejmować, jeśli oczywiście dbamy o higienę jamy ustnej. To od języka zaczyna się bardzo często badanie stanu naszego zdrowia. Jest to związane z tym, że właśnie na nim można zauważyć ewentualne symptomy chorób. Biały nalot na języku to jeden z możliwych objawów, które na tym  tworze mięśniowym się pojawiają. Czego może być on objawem?

Zaczniemy od wiadomości, która na pewno Was uspokoi. Zazwyczaj ten biały nalot nie oznacza nic poważnego. Jest on wiązany z pewnymi naturalnymi procesami zachodzącymi w naszym organizmie. Jeśli jednak biały nalot jest faktycznie symptomem choroby, to pierwszym problemem, z którym się go wiąże jest grzybica jamy ustnej, oraz obecności drożdży w organizmie (nalot na języku pojawia się również na przykład w przypadku drożdżycy pochwy). Jej leczenie nie jest specjalnie trudne. Przede wszystkim powinniśmy stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować leki na grzybicę. Problem powinien ustąpić.

Zdarza się jednak, że biały nalot jest związany z dużo poważniejszymi chorobami. Może więc on pojawić się u osób, które zaraziły się kiłą. W tym wypadku ten nalot jest białawo-szary. Dur brzuszny to kolejny problem zdrowotny przy którym taki symptom jest możliwy. Tutaj zaznaczyć, że nalot nie pokrywa całego języka. W niektórych miejscach może mieć swój naturalny kolor. Biały nalot pojawia się również u osób cierpiących na anemię. To jeden z objawów tego problemu zdrowotnego. Jeśli palicie, to też istnieje ryzyko, że opisywany nalot pojawia się na Waszym języku. Jest to związane z leukoplakią. Może to być znak tego, że organizm palacza zaczął wytwarzać komórki rakowe. Warto mieć tego świadomość sięgając po kolejnego papierosa.

 

Podziel się ze znajomymi