Bezpłodność mężczyzn

Dodano: 08:17 18 września 2008
Aktualizowano: 14:19 20 czerwca 2012
Źródło: Przegląd Reader's Digest, Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół, 2001

Przyczyną bezpłodności połowy par jest bezpłodność mężczyzny. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, ale dobrym rozwiązaniem mogą być łagodne środki naturalne.

Co to jest bezpłodność?

Lekarze mówią o bezpłodności, jeśli partnerka mężczyzny nie zachodzi w ciążę po roku odbywania bez zabezpieczeń regularnych stosunków w okresach największej płodności. Naukowcy nie są pewni, ile plemników musi być w nasieniu, aby mężczyzna był płodny. Wiedzą jedynie, że im jest ich więcej, tym większa szansa zajścia w ciążę.

Objawy bezpłodności u mężczyzn:

• Próby dokonania zapłodnienia czynione przez ponad rok, nie zakończone sukcesem.
• U niektórych mężczyzn zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi, np. z grupy chlamydia, mogło doprowadzić do powstania blizny blokującej ujście nasieniowodów.
• Jeśli podejrzewasz, że jesteś bezpłodny. Lekarz pomoże zdiagnozować schorzenia, które to spowodowały. Twoja partnerka też powinna zostać przebadana, gdyż nie wiadomo, które z was jest bezpłodne.

Przyczyny zaburzeń:

U podłoża niektórych przypadków bezpłodności u mężczyzn leżą wady anatomiczne lub wytworzenie się tkanki bliznowej po dawno wyleczonym zakażeniu dróg płciowych, jednak najczęściej nie można dokładnie ustalić przyczyny. W nasieniu wielu bezpłodnych mężczyzn jest bardzo mało plemników, co jest wywołane małym stężeniem testosteronu, hormonu pobudzającego wytwarzanie plemników, jednak ich liczba nie jest jedynym wyznacznikiem płodności. Ważne, żeby były zdrowe i aktywne, a ponieważ plemniki są bardzo delikatne, łatwo niszczą je wolne rodniki. Na stężenie testosteronu i liczbę wolnych rodników wpływa wiele czynników, np. picie alkoholu, palenie tytoniu, sposób odżywiania, a nawet stresy. Nawet niektóre leki przepisywane przez lekarzy mogą osłabić aktywność plemników i utrudnić zapłodnienie.

Jakie preparaty mogą pomóc?

Najczęściej jedynym sposobem skorygowania wad anatomicznych jest zabieg chirurgiczny, ale warto najpierw spróbować środków naturalnych. Mogą one wspomóc płodność w każdym wieku. W odróżnieniu od kobiet, u których płodność po 35. roku życia gwałtownie spada, u mężczyzn nie zależy ona od wieku. Badania 240 par, u których dokonano zapłodnienia In vitro, wykazały, że plemniki pobrane od mężczyzn po sześćdziesiątce były równie aktywne jak plemniki trzydziestolatków. Środki wspomagające należy przyjmować przez wiele miesięcy i uzupełniać je preparatami wielowitaminowymi z mikroelementami.
Witaminy C i E oraz karotenoidy przyjmowane łącznie, to prawdziwe bogactwo przeciwutleniaczy, które oczyszczają organizm z wolnych rodników i chronią plemniki. Witamina C zwiększa także ich aktywność, częściowo zapobiegając zlepianiu się ze sobą. Witamina ta jest szczególnie zalecana palaczom, którzy zazwyczaj cierpią na jej niedobór. Kluczową rolę w płodności mężczyzny odgrywa cynk. Zwiększa on wytwarzanie testosteronu przez organizm i liczbę plemników. Duże dawki cynku hamują wchłanianie miedzi przez organizm, więc oba te pierwiastki należy zażywać jednocześnie. Kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z olejów rybnych (lub oleju lnianego) zapewniają zdrowie plemnikom i tkankom układu płciowego. Witamina B12 odgrywa ważną rolę w procesie podziału komórek. Jej niedobór może zmniejszać liczbę plemników i osłabiać ich aktywność. Substancje te można łączyć z wieloma ziołami. Żeń-szeń pobudza wytwarzanie przez organizm testosteronu i plemników Po 2 tygodniach zażywania go, należy przez tydzień przyjmować eleuterokok, który również, jak się przypuszcza, zwiększa liczbę plemników w nasieniu.

Co jeszcze można zrobić?

1. Jeść wiele produktów pełnoziarnistych i tłustych ryb oraz co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie.
2. Unikać alkoholu. Rzucić palenie.
3. Stosować jogę, medytacje i inne metody relaksacyjne.
4.Jeść wiele produktów sojowych (tofu, mleko sojowe itp.), które zawierają dużo steroli roślinnych, substancji wpływających korzystnie na prostatę i poprawiających jakość nasienia.

Ciekawostki:

• Witamina E jest od dawna uważana za środek zwiększający płodność. Jej
chemiczna nazwa, tokoferol, pochodzi od greckich słów tokos (potomstwo) i phero (niosę).
Wypróbuj ziołowy koktajl zwiększający płodność. Wymieszaj w równych częściach nalewki z Turnera diffusa (ang. damiana), boczni piłkowanej i owsa. T. diffusa i bocznia piłkowana są stosowane przez zielarzy jako środki zwiększające męską płodność, a wyciąg z owsa hodowcy od dawna podają zwierzętom w tym samym celu. Mieszankę tę należy pić po łyżeczce 2 razy dziennie.

Zalecane dawkowanie preparatów pomagających wyleczyć się z bezpłodności u mężczyzn:

• Witamina C:
Dawkowanie: 500 mg 2 razy dziennie. Porada: zmniejsz dawkę, jeśli wystąpi biegunka.
• Witamina E:
Dawkowanie: 250 mg 2 razy dziennie. Uwaga: jeśli zażywasz leki przeciwzakrzepowe, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji.
• Karotenoidy:
Dawkowanie: kapsułka 2 razy dziennie podczas jedzenia. Porada: kapsułka powinna zawierać 15 mg karotenoidów.
• Cynk:
Dawkowanie: 30 mg dziennie. Porada: jeśli przyjmujesz cynk dłużej niż przez miesiąc, wybierz preparat, który zawiera również miedź.
• Oleje rybne:
Dawkowanie: 2 łyżki dziennie. Uwaga: jeśli zażywasz leki przeciwzakrzepowe, skonsultuj dawkowanie z lekarzem.
Porada: wegetarianie mogą zażywać łyżkę oleju lnianego.
• Witamina B12:
Dawkowanie: 1000 mg raz dziennie.
Porada: zażywaj rano, z 400 mg kwasu foliowego (duża dawka jednej z tych witamin może maskować niedobór drugiej).
• Żeń-szeń:
Dawkowanie: 100-250 mg wyciągu 2 razy dziennie, zamiennie z eleuterokokiem.
Porada: wyciąg powinien zawierać 7% ginsenozydów.
• Eleuterokok:
Dawkowanie: 100-300 mg wyciągu 2 razy dziennie, zamiennie z żeń-szeniem chińskim.
Porada: wyciąg powinien zawierać 0,8% eleuterozydów.

Preparaty zawierające karotenoidy są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy chroniących plemniki.