Atopowe zapalenie skóry

Young beautiful woman scratching her self.
Dodano: 11:55 24 października 2013
Aktualizowano: 11:55 24 października 2013
Źródło:

Określana jest mianem jednej z najczęściej występujących chorób skóry u dzieci. Atopowe zapalenie skóry ma wiele nazw. Kiedyś mówiono na nią świerzbiączka Besniera. Spotkać można się również z „egzemą”, czy wypryskiem alergicznym.

Nie są znane dokładne przyczyny prowadzące do pojawienia się tej choroby. Najczęściej jednak wymienianym powodem są kwestie genetyczne. Często obserwowane są przypadki, kiedy wprzypadku chorych na atopowe zapalenie skóry są występuja powiązania rodzinne. Ten element genetyczny ma tutaj jeszcze jeden wydźwięk. Naukowcy twierdzą, że pojawienie się atopowego zapalenia skóry jest wywołana przez nieprawidłową odpowiedź odpornościową organizmu. Ta „zła” reakcja immunologiczna jest właśnie uwarunkowana genetycznie. Dochodzi do wytwarzania nadmiernej ilości immunoglobuliny E (jednej z klas przeciwciał). Pewną ciekawostką może być to, że niektórzy z naukowców głównym winowajcą wystąpienia atopowego zapalenia skóry określają… nadmierną higienę.

Atopowe zapalenie skóry objawia się najpierw poprzez swędzenie. Jest ono na tyle męczące, że dość „skutecznie” odwraca naszą uwagę od codziennych czynności. Kolejnym, dość charakterystycznym symptomem jest to, że skóra staje się sucha. Następnie w miejscach gdzie zginają się ręce, a także nogi, zaczynają pojawiać się grudki, które w konsekwencji zamieniają się w krostki. Te zmiany skórne mogą „rozlać” się na całe ciało. Efektem końcowym ataku atopowego zapalenia jest to, że skóra zaczyna przypominać pergamin (wydaje się jakby była przezroczysta).

Leczenie choroby jest procesem żmudnym. Wiele zależy od tego jak wcześnie pojawiły się objawy, a także jaki jest ich stopień zaawansowania. Atopowe zapalenie skóry pojawia się bardzo często w towarzystwie innych problemów zdrowotnych. To też ma wpływ na leczenie. Są specjalnie kremy używane w przypadku łagodnej formy choroby. Stosuje się również immunosupresyjne i preparaty przeciwzapalne. Jest to jednak leczenie objawowe, a sama choroba może powrócić w bardziej nasilonej postaci.

Podziel się ze znajomymi