Angina – przyczyny i zapobieganie

j8h4UfTAQ7k755OsSup3zNMlCKqkXh.jpg
Dodano: 08:30 2 września 2008
Aktualizowano: 09:46 6 lipca 2015
Źródło:

CZYM JEST ANGINA

Angina (tonsillitis perulenta) jest najczęściej spotykaną postacią zapalenia migdałków. Chorobę tą wywołują bakterie, najczęściej gronkowce i paciorkowce. Objawia się wysoką gorączką i silnym bólem gardła, zwłaszcza przy połykaniu. Nie można jej lekceważyć ponieważ może może spowodować uszkodzenie serca, nerek lub wywołać gorączkę reumatyczną). Pierwszym stadium reakcji organizmu na zakażenie w gardle jest angina nieżytowa. Znacznie ciężej przebiegają:

ANGINA MIESZKOWA

Na powiększonych i zaczerwienionych migdałkach występują drobne białe naloty

ANGINA ZATOKOWA

Dużo większe białe plamy nalotów

ANGINA OPRYSZCZKOWA

Charakteryzuje się licznymi drobnymi, białawymi pęcherzykami które pękają i dają powierzchowne owrzodzenia, trwające 3-5 dni

ANGINA PLAUTA-VINCENTA

Rozpoznaje się ją po rozległym owrzodzeniu, z reguły na jednym migdałku, pokrytym brudnoszarym nalotem, zwykle w jego górnej części. Angina ta występuje głównie u mężczyzn i charakteryzuje się dość dobrym samopoczuciem chorego.

LECZENIE

Leczenie należy zacząć od porady lekarza ponieważ niekiedy trzeba koniecznie zastosować antybiotyki lub rozpoznać czy nie jest to jakaś inna postać ostrego zapalenia migdałków.Podam kilka domowych sposobów leczenia tej choroby jednak należy pamiętać o tym że leczenie domowe może tylko uzupełnić leczenie przepisane przez specjalistę laryngologa, lekarza domowego lub stosować je w lekkich jej przebiegach.Oprócz antybiotyków w anginach gardło płucze się płynami odkażającymi i stosuje sulfonamidy.Bardzo pomocne są tutaj zioła, propolis i olejek herbaciany.

1) ZIOŁA

Zaleca się płukanie gardła naparem z szałwi,rumianku,nagietka i mięty pieprzowej.Otrzymuje się go wsypując 3 łyżeczki ziół na szklankę wrzątku i trzymając 20 minut pod przykryciem.

2) PROPOLIS

Jest to kit pszczeli który działa jak naturalny antybiotyk i znakomicie sprawdza się w walce z tą chorobą. Co istotne posiada właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Regeneruje organizm i podnosi jego odporność. Pszczoły wytwarzają propolis z żywicy drzew aby uszczelnić nim wszelkie otwory w swoim ulu. Stanowi on również jego ochronę przed różnego rodzaju intruzami, bakteriami, wirusami i grzybami. W skład propolisu wchodzą żywice, fenole, fenolokwasy, olejki, woski, garbniki, flawonoidy, enzymy, witaminy i mikroelementy.

3) OLEJEK HERBACIANY

Iinnym sposobem na anginę jest inhalacja lub płukanka gardła z najsilniejszego olejku bakteriobójczego z drzewa herbacianego. Są dwa proste sposoby przeprowadzenia inhalacji. Jednym z nich jest po prostu wdychanie zapachu z chusteczki skropionej 2-3 kropelkami olejku, drugim zaś równie prostym jest wdychanie oparów z wrzątku wymieszanego z olejkiem. A na koniec kilka dobrych sprawdzonych rad:

a)dobrze jest codziennie jeść przed snem ząbek czosnku

b)unikać zimnych napojów, pokarmów zwłaszcza lodów gdy się jest spoconym

c)ssać tabletki wykrztuśne i pić dużo napojów

d)zażywać kwas acetylosalicylowy – Polopiryna S, pić 2 do 3 razy dziennie po 1 tabletce rozpuszczonej w pół szklanki lekko ciepłej wody.