Alergia wiosną

1XO1wInq4dKI1p2T6Tb1O40QoLlkB1.jpg


Administrator

Dodano: 09:11 20 marca 2013
Aktualizowano: 09:33 20 marca 2013
Źródło:

Dla wielu z nas wiosna, która nadchodzi wielkimi krokami to najpiękniejsza pora roku. Wszystko budzi się do życia, słońce ogrzewa nasze zmarznięte po zimie ciała. Dla niektórych jednak nadchodzi wiosna to właśnie najgorsza pora roku.

Wiosna to czas, kiedy faktycznie rośliny zaczynają rosnąć i budzić się po zimowym uśpieniu. Niestety dla osób z alergią oznacza to pylenie, a co za tym idzie konkretne, uciążliwe objawy. Alergią można określić patologiczną reakcję organizmu na alergen. Kiedy jesteśmy zdrowi to takowa sytuacja nie będzie miała miejsca. Ci którzy cierpią na alergię muszą zmagać się z wieloma objawami i utrudnieniami wynikającymi z reakcji ich organizmu. Obecnie uważa się, że jest kilkadziesiąt tysięcy substancji, które mogą powodować patologiczną odpowiedź. Oczywiście nie wszystkie z nich występują akurat wiosną. Tutaj skupimy się przede wszystkim na pyłkach.

Typowe objawy alergii to między innymi katar i wysypka. Oprócz nich występuje również łzawienie, które może znacznie utrudniać normalne codziennie funkcjonowanie. Może też pojawić się swędzenie kącika oka, ale nie jest to na pewno najbardziej charakterystyczny objaw. Wiele też zależy od rodzaju substancji, na którą jesteśmy uczuleni. Zdarza się, że przy alergii występuje biegunka i duszności.

Z alergią oczywiście należy udać się do lekarza. To on przeprowadzi rozpoznanie, które prawdopodobnie da odpowiedź na pytanie – na co jesteśmy uczuleni. Istotne w tym wypadku są nasze obserwacje. Jeśli będziemy w stanie powiedzieć w jakiej sytuacji pojawia się reakcja alergiczna, znacznie ułatwimy pracę lekarzowi. Alergia nie jest chorobą, którą da się wyleczyć, można natomiast zmniejszać jej działanie.

Wracając do alergii wiosną. Jeśli chodzi o pyłki roślin, to do najbardziej uczulających należą między innymi leszczyna, olcha i brzoza. W okolicach maja pojawiają się inne czynniki. Mowa tutaj o trawach i zbożach. W czasie kiedy do pylenia tych roślin na które jesteśmy uczuleni, najlepiej ich oczywiście unikać. To podstawa zasada przy łagodzeniu objawów alergii. Istotne jest też odczulanie organizmu, czyli „przyzwyczajanie” go do alergenu.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi