Alergia typu ocznego


Administrator

Dodano: 10:18 6 czerwca 2013
Aktualizowano: 10:22 6 czerwca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Nasze oczy mogą być przedmiotem ataku schorzeń alergicznych (zarówno tych typu ostrego, jak i przewlekłego). To bardzo charakterystyczna sytuacja, gdyż najczęściej objawy pojawiają się bardzo szybko, a do tego są niezmiernie męczące dla osoby, która się z nimi zmaga.

Ogólnie z alergią (nie tylko opisywanego rodzaju) ma problem nawet 1/3 całej populacji ludzkiej na świecie. Oczywiście nie wszystkie są w tym samym stopniu meczące. Przy samej tylko alergii typu ocznego wyróżnić można kilka jej rodzajów, które mają różny wpływ, jak również stopień nasilenia objawów. Mowa między innymi o sezonowym alergicznym zapaleniu spojówek, przewlekłym zapaleniu spojówek, kontaktowym zapaleniu skóry powiek i spojówek.

W przypadku alergii typu ocznego (zresztą podobnie, jak w przypadku innych problemów tego typu) czynniki, które wywołują reakcję to: przeciwciała i komórki zapalne. Każdy z rodzajów opisywanego problemu ma swoje konkretne objawy. Przykładowo, swędzenie powiek (pojawiające się szybko i w taki też sposób narastające), ich obrzęk, a także łzawienie może świadczyć o ostrym alergicznym zapaleniu.

Najczęściej jednak występuje sezonowe zapalenie spojówek. Choroba ta zaczyna się objawiać w czasie kiedy pylą rośliny. To one uznawane są za główną przyczynę sezonowego zapalenia spojówek. W przypadku tego typu alergii ocznej, charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się dość szybko (po kontakcie z alergenem) i w równie krótkim czasie mogą zniknąć.

Kolejnym typem alergii ocznej jest kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek. Może mieć one dwie główne przyczyny. W związku z tym wyróżnia się nawet dwa podtypy tej choroby. Nas interesują tutaj kwestie związane z alergią. Mogą nas uczulać leki przeciwzapalne, ale i znieczulające. Zdarza się również, że przyczyną jest płyn, którym czyścimy swoje soczewki.

Przy kontaktowym zapaleniu skóry powiek i spojówek, objawem są zaczerwienione (może nawet dochodzić do owrzodzenia) powieki. Mogą również pojawić się pewne niepokojące zmiany na rogówce.