Afty

3FU3FVI8H849Tw33TimU95qI78GMVE.jpg
Dodano: 08:31 18 listopada 2008
Aktualizowano: 12:22 24 stycznia 2012
Źródło:

To bolesne wykwity zapalne, pojedyncze lub mnogie, żółtoszare, okrągłe lub owalne, wielkości soczewicy, otoczone rąbkiem zapalnym. Pojawiają się przeważnie w błonie śluzowej warg, policzków i języka, czasami na skórze i błonie śluzowej narządów płciowych. Przyczyną schorzenia może być osłabienie odporności i stresy. Występują jako powikłanie wirusowych chorób jamy ustnej, zaś u dzieci po niektórych chorobach zakaźnych w okresie ząbkowania. Utrzymują się od jednego do trzech tygodni. Nawroty choroby są częste, czasami towarzyszy jej gorączka. W leczeniu miejscowym stosuje się antybiotyki i pędzlowania fioletem goryczki. U chorych z przewlekłą, nasiloną i bolesną aftozą korzystne wyniki można uzyskać podając nieduże dawki kortykosterydów, zaś w leczeniu ogólnym zespół witamin z grupy B, witaminy C, A i E.

Stosuje się też preparaty ziołowe, które powodują zmniejszenie stanu zapalnego, bolesności, wykazują również działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

ZIOŁOLECZNICTWO:

Herbata ziołowa: chorzy cierpiący na stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej powinni płukać gardło naparem z rzepiku pospolitego. Przyrządza się go w następująco: 1 kopiastą łyżeczkę ziół zaparzać 1/4l wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 5 minut do naciągnięcia. Płukać raz dziennie, aż do ustąpienia objawów.

Mieszanki ziołowe: zmieszać po 30gr liścia szałwii, kwiatu nagietka, oraz po 20gr liścia babki lancetowatej i ziela tymianku. 3 czubate łyżki stołowe mieszanki zalać 3/4l wrzątku. Podgrzewać na bardzo małym ogniu lub w garnku z gotującą się wodą przez 15 minut. Po zdjęciu z ognia pozostawić do naciągnięcia przez parę minut. Przecedzić i płukać 3 razy dziennie.

-Zmieszać po 20gr liścia orzecha włoskiego, koszyczka rumianku, liścia szałwii, 15gr kwiatu ślazu, oraz 10gr kory dębu.

Zalać 3/4l letniej wody i podgrzewać na wolnym ogniu aż do wrzenia, podtrzymując je przez 5 minut. Przecedzić i płukać jamę ustną ciepłymi ziołami 3 razy dziennie.

- W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są także gotowe mieszanki ziołowe do płukania jamy ustnej, takie jak Septosan, Septovit czy Septoflos.

Podziel się ze znajomymi