Nie bój się pobierania krwi

krew1
Dodano: 14:04 22 stycznia 2014
Aktualizowano: 14:04 22 stycznia 2014
Źródło:

Jest jednym z najczęściej wykonywanych badań. Można je określić również jako jeden z podstawowych testów związanych z diagnostyką. Badania krwi nie można uniknąć. Prędzej, czy później będziemy się musieli z nim zmierzyć.

Do badania krwi należy się w odpowiedni sposób przygotować. Po pierwsze, jeśli wiemy, że taki test będziemy mieli wykonywany, dobrze jest dwa dni przed nim zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych potraw. Przed badaniem (dzień do dwóch wcześniej) unikajcie alkoholu. On również może wypaczyć wynik. Jeśli masz problemy z biegunką, to przed testem wypij szklankę niegazowanej wody mineralnej. Koniecznością jest przyjście na takie badanie diagnostyczne na czczo. Co istotne, taka potrzeba nie jest zależna od celu w jakim badanie krwi się wykonuje.

Schemat tego testu jest dość prosty. Krew pobiera się najczęściej ze zgięcia łokciowego, a także z grzbietu ręki. Miejsce w którym nastąpi nakłucie jest oczywiście odkażane. Powyżej niego obwiązuje się rękę opaską uciskową. Celem takiego działania jest zwiększenie napływu krwi. Jest ona – co ważne – pobierana z żyły. Następuje wkłucie igłą. Krew pobierana jest do strzykawki, lub specjalnej próżniowej probówki. Następnie zdejmowana jest opaska uciskowa. Oczywiście w między czasie wyciągana jest igła. W miejsce gdzie nastąpiło wkłucie, przykładana jest wata, lub gaza. Cel jest oczywisty – zatrzymać krwawienie. Powinniśmy posiedzieć około 2-3 minut.

W momencie, kiedy mamy problem i boimy się igieł i zastrzyków, sytuacja się zmienia. Jeśli robi się Wam słabo, już na sam widok igły, możecie poprosić, aby pobieranie krwi odbywało się w pozycji półleżącej, lub leżącej. Po zakończeniu badania nie podnoście się przez parę minut. Jeśli badaniu poddawane są dzieci, warto je odpowiednio wcześniej nastawić. Dotyczy to szczególnie tych maluchów, które będą miały pobierane krew po raz pierwszy.

Przy badaniu krwi nie powinny wystąpić żadne problemy, chociaż są pewne negatywne skutki, które mogą się pojawić. To między innymi przedłużające się krwawienie, omdlenia i krwiaki.

Podziel się ze znajomymi