Życie po pojawieniu się dziecka

bP8tG07bZba53yy72x7Is8h2AvGvP8.jpg


Administrator

Dodano: 08:32 7 grudnia 2010
Aktualizowano: 11:25 6 czerwca 2011
Źródło: www.webmd.com

Życie po tym jak pojawi się dziecko jest pełne zaskoczeń, oto lista największych niespodzianek towarzyszących pojawieniu się dziecka.

Cały czas należy do dziecka
Kiedyś można sobie było planować, teraz plan dnia dziecka jest twoim planem. Chociaż niemowlęta śpią około 18 godzin na dobę to robią to w krótkich odcinkach. Pomiędzy drzemkami jest mnóstwo do zrobienia: karmienie, zmiana pieluszek itp. Wskazówka: po kilku gorączkowych tygodniach dziecko śpi o określonych porach a ty umiesz już wyśmienicie zarządzać czasem.

Dołączyłeś do ogromnego klubu
Nagle masz mnóstwo przyjaciół, obcy ludzie uśmiechają się do ciebie a inne matki zapraszają na spotkania z dzieciakami. Nawet szef pyta o zdrowie bobasa. Dołączyłeś do ogromnego klubu o nazwie rodzicielstwo, ciesz się towarzystwem. Wskazówka: nie musisz być rodzicem w takim samym stylu jak twoi sąsiedzi, każdy ma swój „patent“ na rodzicielstwo.

Zmienia się twój związek
Zmienia się dynamika związku, już nie jesteście tylko we dwójkę, macie mniej czasu dla siebie. Jeśli jedno z rodziców skupia się tylko i wyłącznie na dziecku, drugie czuje się zaniedbane. Pary często są tak zajęte, że zapominają o rozmowie. Wskazówka: wyznaczcie czas tylko dla siebie, wyjdźcie na randkę i porozmawiajcie o tym co dzieje się w waszym życiu.

Noce nie służą do spania
Pamiętasz, że kiedyś tak było, prawda? Dziecko na początku nie pozwoli ci na to, minie trochę czasu zanim zacznie przesypiać całe noce. Będzie łatwiej jak będziecie wstawać do dziecka na zmianę. Wskazówka: w ciągu dnia kiedy dziecko śpi nie wykonuj obowiązków, zajmij się spaniem i wypoczynkiem.

Będzie za dużo odwiedzających
Zarówno rodzina jak i przyjaciele będą chcieli zobaczyć dziecko. A wraz z nimi pojawi się sto historii o wychowywaniu i mnóstwo rad dotyczących twojego niemowlaka. Wskazówka: jeżeli przeraża cię wszystko to co musisz zrobić nie wstydź się poprosić o odwiedziny w innym czasie.

Będziesz robić więcej min niż dziecko
Dzieci uczą się obserwując i nie zajmie wiele czasu aż zaczniesz robić „głupie“ miny by zachęcić dziecko do nauki. Uśmiechy, wystawianie języka, robienie min i dziwnych dźwięków zwracają uwagę dzieci. Wskazówka: po kilku tygodniach dziecko będzie cię naśladować.

Potrzebujesz pomocy
Nieustanna uwaga jakiej domaga się twoje dziecko jest wyczerpująca. Proś o pomoc partnera, każde z was powinno mieć czas dla siebie w którym to drugie zajmuje się dzieckiem. Pooglądaj ulubiony serial, poczytaj, przejdź się albo weź kąpiel. Wskazówka: nie wstydź się prosić o pomoc rodziny, odrobina odpoczynku pozwoli ci naładować baterie.

Dzieci domagają się rozmowy
Kiedy rozmawiasz ze swoim dzieckiem dzieją się 2 rzeczy, dziecko się uczy a pomiędzy wami tworzy się więź. Im więcej mówisz, tym szybciej to się dzieje. Wskazówka: naśladuj dziecko, mów „baba” „gugu”, poczekaj aż nauczy się nowych słów i powtarzaj. To pozwala się dziecku uczyć szybciej.

Dzieci są drogie
Średnia rodzina wydaje około 500,000 złotych na pierwsze 17 lat życia dziecka. Suma ta zawiera jedzenie, schronienie i inne niezbędne rzeczy. Nie obejmuje takich elementów jak większy koszt ubezpieczenia czy oszczędzanie na studia. Dzieci wymagają sporo planowania budżetu.

Poczucie winy jest częścią rodzicielstwa
Zaplanowałeś sobie bycie rodzicem idealnym – spokojnym i zadowolonym. Jednak są chwile w których nie wytrzymujesz i nie chcesz tego wykonywać. Masz więc poczucie winy, że nie cieszysz się każdą sekundą rodzicielstwa. Nie martw się, potrzeba oderwania się od dziecka jest naturalna. Wskazówka: Proś o pomoc i skupiaj się na rzeczach które dobrze idą.

Książki dla dzieci to też literatura
Jeżeli nie znałeś książek dla dzieci teraz się w nich zakochasz. Wiele z nich pisane jest z myślą zarówno o dzieciach jak i rodzicach, bawią i edukują. Dzieci uwielbiają jak się im czyta, nigdy nie jest za wcześnie by zacząć. Wskazówka: czytanie sprawi, że dziecko będzie chętniej czytało w późniejszym wieku.

Będziesz robić błędy
Wiele podręczników dotyczących rodzicielstwa i wszystko co obiecywałeś sobie, że tego nie zrobisz. Być może świat idealnych rodziców istnieje, w rzeczywistości rządzi zasada prowizorki. Jeśli twoje dziecko jest za duże na smoczek ale pomaga mu on zasypiać najprawdopodobniej pozwolisz mu go zachować. Spokojnie, nie skrzywdzisz go tym.

Staniesz się sędzią
Im starsze dziecko tym większa twoja rola sędziego. Nie musi ci się to podobać. Jednak będziesz musieć stawiać granice, monitorować wyjścia czy być rozjemcą w kłótniach pomiędzy rodzeństwem. Dyscyplina nie jest najłatwiejsza, ale to część tej pracy. Wskazówka: przeznacz czas na spędzanie z każdym dzieckiem osobno tak by nie walczyły o twą uwagę.

Zyskałeś towarzysza do łazienki
Dopóki dzieci nie dorosną albo ty albo twój partner będziecie mieć widza w łazience. To nauka poprzez naśladownictwo. W końcu sprytne dzieciaki dużo się uczą obserwując.

Miłość do dziecka jest ogromna
Może nie pojawić się od razu, ale któregoś dnia popatrzysz na dziecko i poczujesz ogrom uczucia jakiego do tej pory nie znałeś. To uczucie jakiego doświadcza wiele rodziców, którego się nie spodziewa. Wiedziałeś że będziesz kochać swoje dziecko, ale nie tak bezwarunkowo, ciesz się i spraw, że będzie to trwać wiecznie.

Rodzic musi pozwolić odejść
To gorzka prawda o rodzicielstwie. Każdy milowy krok to osiągnięcie, z którego rodzic jest dumny. I musisz to zaakceptować, że z każdym dniem dziecko będzie cię potrzebować mniej i mniej. Kiedy jest małe, wstaje w nocy, nie potrafi nic zrobić samo czujesz jakby to się miało nigdy nie skończyć. Już następnego dnia macha ci na pożegnanie.