Watykan a medycyna


Administrator

Dodano: 14:13 19 grudnia 2008
Aktualizowano: 10:55 9 grudnia 2011
Źródło: www.livescience.com

Jakie jest stanowisko Watykanu na temat zagadnień etycznych? Jak należy postrzegać klonowanie, zapłodnienie in vitro? Oto co czytamy w najnowszym dokumencie dotyczącym medycyny.

W nowym dokumencie na temat bioetyki Watykan przeciwstawia się badaniom nad komórkami embrionalnymi, pigułce „dzień-po”, zapłodnieniom in vitro i klonowaniu. Akceptację władz Kościoła katolickiego uzyskały niektóre formy terapii genowej i użycie badań nad komórkami pochodzącymi od dorosłych, jak również szczepienie dzieci za pomocą szczepionek wytworzonych z komórek pochodzących od ronionych płodów.

Watykan wypowiedział się w sprawie etycznych zagadnień o jakich dyskutowano przez wiele lat. Stanowisko Watykanu opiera się na wierze, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia i od tej chwili zasługuje na szacunek i poszanowanie godności. To właśnie przez to, przeciwstawia się przepisywaniu pigułki „dzień-po” nawet jeśli nie oznacza ona aborcji. Zażycie jej traktuje jak zamiar wykonania takiego zabiegu, oznacza to grzech aborcji który jest wysoce niemoralny.

Z dokumentu wydanego w Watykanie wynika, ze Kościół przeciwstawia się zapłodnieniu metoda in vitro dlatego, ze odseparowane jest ono od aktu małżeńskiego i może powodować zniszczenie embrionów. Z drugiej jednak strony Watykan popiera badania które pomogą parom w pokonywaniu problemów z płodnością. Watykan przeciwstawia się również: selektywnej eliminacji embrionów stosowanej podczas zapłodnień in vitro, diagnozie embrionów przed zapłodnieniem in vitro, zamrażaniu embrionów. Terapia genetyczna jest akceptowana tylko na komórkach żyjącego organizmu, za to taka mająca poprawić błędy genetyczne by przekazać je potomstwu jest niestosowna.

Watykan przeciwstawia się również klonowaniu dla celów reprodukcyjnych bądź medycznych.

Podziel się ze znajomymi