Szerokie uda sposobem na zdrowie

okhf18C3Nm97lMAtjCQ3QNW27Og1up.jpg


Administrator

Dodano: 10:01 4 września 2009
Aktualizowano: 14:04 29 sierpnia 2011
Źródło: www.reuters.com

Kobiety rozpaczające nad swoimi grubymi udami mogą się zrelaksować – według duńskich lekarzy pacjenci ze szczupłymi udami umierają szybciej niż ci lepiej wyposażeni przez naturę. Czyżby szerokie uda były sposobem na zdrowie?

Nadwaga, wiek, palenie papierosów i inne czynniki również nie pomagają w walce o zdrowe serce. Jednak Berit Heitmann z Hospital University w Kopenhadze oraz Peder Frederiksen z Glostrup University Hospital zauważyli pewną zależność pomiędzy rozmiarem ud a śmiertelnością. Osoby tyjące w okolicach brzucha mają większe ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, cukrzycę i inne dolegliwości. Tak zwane „gruszki” mają mniejsze ryzyko zachorowania na te choroby, nawet jeśli mają więcej tłuszczu w organizmie.

Heitman i Frederiksen przeanalizowali dane dotyczące 1436 mężczyzn i 1380 kobiet i obserwowano ich przez 12 lat. Kobiety i mężczyźni których uda są węższe niż 60 centymetrów w obwodzie miały większe ryzyko śmierci w ciągu tych 12 lat. Ci z najszczuplejszymi udami – mniej niż 45 cm – miały to ryzyko nawet dwukrotnie większe.

Oczywiście obwód talii jest dobrym wyznacznikiem zdrowia i zachorowalności na choroby serca. Osoby z szeroką talią mają większe ryzyko zachorowania na choroby serca, cukrzycę i przedwczesny zgon.

Podziel się ze znajomymi