Środki przeciwbólowe a wypadki samochodowe


Administrator

Dodano: 11:41 28 stycznia 2010
Aktualizowano: 14:08 8 lipca 2011
Źródło: www.dailymail.co.uk/

Składnik popularnych środków przeciwbólowych zwiększa ryzyko tragicznych w skutkach wypadków samochodowych.

Badania pokazują, że uczestnicy wypadków samochodowych są bardziej skłonni do niebezpiecznej jazdy po spożyciu kodeiny, lekarstwa o działaniu podobnym do morfiny obecnego w takich środkach przeciwbólowych jak nurofen czy aleve. Substancja ta może zwiększyć senność kierowców, spowolnić ich reakcję i zwiększyć szanse na popełnienie błędów.

Czysta kodeina jest dostępna tylko na receptę, jednak jest stosowana w małych dawkach wraz z paracetamolem i dostępna dla wszystkich w postaci środków przeciwbólowych bez recepty.
Lek ten należy do grupy opiatów, do której należą też takie substancje jak morfina czy metadon, substytut heroiny podawany uzależnionym od narkotyków.

W najnowszym badaniu naukowcy z Lakehead University and Northern Ontario School of Medicine w Kanadzie przeanalizowali dane dotyczące tysięcy zgonów w wypadkach samochodowych mających miejsce od 1975 roku.

Ponad 2100 kierowców zabitych w wypadkach zażyło takie lekarstwo jak kodeina, morfina czy metadon.

Naukowcy połączyli później te dane z raportami dotyczącymi wypadków i odkryli, że osoby pod wpływem leków były bardziej skłonne do brawurowej jazdy, przekraczania prędkości, niebezpiecznego zakręcania czy bezmyślnej jazdy.

Kobiety były o 42 procent bardziej skłonne do brawury, mężczyźni aż o 74 procent. Te substancje narkotyczne najbardziej wpływają na osoby młode i w średnim wieku.

Jest prawdopodobne, że bardziej ryzykowna jazda związana jest ze zdrowiem danej osoby, albo nawet spowodowana bólem na jaki była w danym momencie narażona. Jednak nie istnieje na to dużo dowodów.

Specjaliści uważają, że lekarstwa bez recepty powinny zawierać ostrzeżenie dotyczące skutków zażywania kodeiny. Według szacunków aż 30000 Brytyjczyków jest uzależnionych od kodeiny, tylko w powodu zażywania leków na takie dolegliwości jak bóle głowy, bóle zębów czy bolesne miesiączkowanie.
Warto pamiętać o czytaniu ulotek załączonych do leków by wiedzieć które z nich mogą powodować senność.