Skuteczniejsze niż biopsja


Administrator

Dodano: 10:31 18 lutego 2009
Aktualizowano: 14:11 14 października 2011
Źródło: www.reuers.com

Dokładniejsze badanie przesiewowe pozwoli lekarzom na określenie rozległości raka jelita i odbytu, co pozwoli na bardziej dokładniejsze szacowanie rokowań. Czy nowy sposób badania przerzutów jest skuteczniejszy niż biopsja?

Test genetyczny badający cyklazę guanylową 2C wykazał obecność raka w węzłach chłonnych. Rak ten był niezauważony podczas wcześniejszych testów. Rak jelita i odbytnicy to jeden z najbardziej powszechnych rodzajów raka wśród kobiet i mężczyzn na całym świecie. Według dr Scotta Waldmana z Thomas Jefferson University w Filadelfii najważniejsze jest odkrycie jak wiele przerzutów rak zdążył utworzyć. Dotychczasowy sposób badania polegał na sprawdzeniu tkanki pobranej z węzłów chłonnych, jednak u 25 procent pacjentów z „czystymi” węzłami chłonnymi dochodzi do nawrotów raka. Waldman chciał sprawdzić czy badanie bialka cyklazy guanylowej C daje bardziej wiarygodne wyniki i czy wykrywa ukryte nowotwory. Białko o którym mowa znajduje się tylko z ścianach jelit i komórkach raka jelita, odnalezienie go w węzłach chłonnych byłoby jednoznacznym znakiem, że rak się rozprzestrzenił.

W ostatnim badaniu uczestniczyło 257 osoby z rakiem jelita u których przerzuty wykrywano za pomocą tradycyjnej biopsji. Jednak testy genetyczne pokazały, że 20,9% ma nawroty raka. W porównaniu z 6,3% u których rak widoczny był w węzłach chłonnych podczas biopsji jest sporą różnicą. Według Waldmana odpowiednie testy mogą wykryć nowotwory niezauważone podczas biopsji.

Podziel się ze znajomymi