Rozwód niszczy zdrowie

I64ar1Uj79HsZ1YIeR1h2Ey48LlyjW.jpg


Administrator

Dodano: 04:23 28 lipca 2009
Aktualizowano: 13:47 31 sierpnia 2011
Źródło: www.dailymail.co.uk

Rozwód niszczy zdrowie i rani nas na całe życie – stres spowodowany rozstaniem niszczy zdrowie na dobre, nawet jeśli znajdziesz nową miłość.

Rozwód albo śmierć partnera niszczy zdrowie kobiet i mężczyzn nawet jeśli wezmą kolejny ślub. Wpływ tego wydarzenia przynosi szkodę dla zdrowia fizycznego jeszcze kilkanaście lat później. I nie pomaga w tym fakt, że później mogą znaleźć stabilność emocjonalną i szczęście w kolejnym małżeństwie. Rozwódki albo rozwodnicy mają aż o 20 procent większe prawdopodobieństwo cierpienia na choroby przewlekłe niż ludzie zamężni. Mają też większe problemy z mobilnością np wchodzenie po schodach czy krótkie spacery.

Najnowsze badanie wykazało, że znalezienie kolejnego partnera wcale nie przywraca im zdrowia. Wierzy się, że owdowienie i rozwód sprawia, że spada dochód osoby, zmniejsza się jakość życia a co za tym idzie pojawia się niezadowolenie i stres spowodowany troską o takie sprawy jak opieka nad dzieckiem i finanse. By dojść do takich wniosków badacze w uniwersytetu z Chicago i uniwersytetu Johna Hopkinsa przeanalizowali dane dotyczące 8652 osób w wieku 51 do 61 lat. Trzy czwarte z nich żyło aktualnie w małżeństwie, 55 procent nigdy nie rozwiodło się a 20 procent pobrało się ponownie. Osób, które nigdy nie żyły w małżeństwie było mniej niż 4 procent. Średnia długość małżeństw rozwiedzionych lub owdowiałych wynosiła 21 lat, średnio 25 lat życia minęło w małżeństwie a 9,5 lat po rozwodzie lub separacji.

Naukowcy przeanalizowali zdrowie osób poddanych badaniu szczególnie skupiając się na takich przewlekłych dolegliwościach jak cukrzyca, choroby serca, płuc, rak, udar czy problemy z przemieszczaniem się. Okazało się, że zarówno osoby rozwiedzione jak i ponownie zamężne mają znacznie gorsze zdrowie niż osoby żyjące w trwałych małżeństwach.

Podziel się ze znajomymi