Rola witaminy D


Administrator

Dodano: 10:28 21 maja 2009
Aktualizowano: 11:43 7 września 2011
Źródło: www.reuters.com

Dostarczanie dużych ilości „witaminy słońca” może sprawić, że na starość będziesz bardziej bystry, to wyniki ostatnich badań, które udowadniają, że witamina D pomaga starszym osobom zachować sprawność umysłową. Według badaczy Davida Lee i jego kolegów z uniwersytetu w Manchesterze osoby nie dostarczające witaminy powinny brać suplementy by ich umysł funkcjonował dobrze niezależnie od wieku.

Witamina D wytwarzana jest w organizmie człowieka kiedy skóra wystawiona jest na światło słoneczne, znajduje się też w niektórych produktach takich jak tłuste ryby. Ma ona wpływ na zdrowie kości ponieważ pozwala lepiej wchłaniać wapń. Witamina D może chronić przed rakiem, chorobami serca i gruźlicą.

By sprawdzić wpływ witaminy D na sprawność umysłową Lee wraz z grupą naukowców porównali wyniki testów poznawczych 3000 europejczyków w wieku pomiędzy 49 a 70 rokiem życia. Osoby o niskim poziomie witaminy D wypadały w testach gorzej. W wbadaniu uwzględniono ich wykształcenie, stan zdrowia, poziom aktywności oraz wyniki testów sprawnościowych. I ciągle widać było wpływ witaminy D na rezultat testów.

Podziel się ze znajomymi