Rak prostaty – co dalej?

7uGsxZ0iNC302QsIKSZaK5X3qcT6vz.jpg


Administrator

Dodano: 12:15 29 grudnia 2009
Aktualizowano: 13:39 17 sierpnia 2011
Źródło: www.naturalnews.com

Ryzyko popełnienia samobójstwa wzrasta u mężczyzn u których zdiagnozowano raka prostaty. Na diagnozę rak prostaty wielu reaguje paniką – co dalej?

Wyobraź sobie, że jesteś mężczyzną któremu właśnie powiedziano, że choroba którą posiada zagraża jego życiu – rak prostaty. I że leczenie będzie polegało na operacjach chirurgicznych, chemioterapii, naświetlaniach i braniu hormonów. To wszystko pozbawi cię męskości, zrujnuje życie seksualne i sprawi, że będziesz miał problemy z oddawaniem moczu. Brzmi przerażająco? Dla niektórych mężczyzn taka wiadomość jest o wiele bardziej groźna niż sam rak prostaty.

Najnowsze badanie pokazało, że mężczyźni u których właśnie zdiagnozowano tę chorobę mają większe ryzyko zawału i częściej myślą o popełnieniu samobójstwa, odnosi się to zwłaszcza do młodszych mężczyzn.

Taką prawidłowość obserwowano na 169,584 mężczyznach w wieku od 30 lat u których zdiagnozowano raka prostaty w latach 1961-2004. Informacje uzupełniono o dane dotyczące przyczyny zgonu tych pacjentów. Okazuje się, że przed rokiem 1987 mężczyźni mieli o 11% większe prawdopodobieństwo zgonu z powodu ataku serca w ciągu kilku tygodni od zdiagnozowania raka prostaty. Po roku 1987 mężczyźni z rakiem prostaty mieli ryzyko zawału trzy razy większe niż ich zdrowi rówieśnicy.

Okazuje się, że sama informacja może nieść podobne zagrożenie do choroby, mężczyźni umierają z powodu stresu wywołanego chorobą.