Rak piersi a odpowiednia dieta

38E1CCQob8q1y5Pn08hW9A13dhJdtv.jpg


Administrator

Dodano: 09:50 1 września 2009
Aktualizowano: 12:59 30 sierpnia 2011
Źródło: www.reuters.com

Tysiące kobiet mogłyby uniknąć raka piersi jeśli tylko wprowadziłyby zdrowszy tryb życia. Winą naukowcy obarczają alkohol, brak ćwiczeń i nadwagę. Rocznie a samej Wielkiej Brytanii diagnozuje się 45,000 przypadków raka piersi, co oznacza, że co najmniej 18,000 można zapobiec gdyby kobiety piły mniej, utrzymywały zdrową wagę i były bardziej aktywne.

Karmienie piersią jest ważnym elementem w redukowaniu ryzyka zachorowania na raka piersi, który zabija 12,000 kobiet rocznie. Ostatnie badanie, przeprowadzone przez specjalistę z World Cancer Research Fund, największe z przeprowadzonych ostatnio sprawdza rodzajów choroby. Według profesora Martina Wisemana badanie to pokazuje najjaśniejszy obraz jakie do tej pory otrzymaliśmy i jak tryb życia wpływa na ryzyko zachorowania na raka piersi.

Naukowcy są teraz pewni, że nawet ograniczenie spożycia alkoholu, zachowanie zdrowej wagi i aktywność fizyczna pozwalają na znaczne zredukowanie ryzyka. Według nich, około 40 procent przypadków raka piersi można zapobiec stosunkowo małymi zmianami.

Istnieje też dowód, że matki karmiące piersią mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi. Karmienie piersią może też obniżać szanse dziecka na nadwagę w miarę dorastania. Zdrowy indeks masy ciała wynosi pomiędzy 18 do 25 i wszystkie osoby powinny się go trzymać. Otyłe kobiety mają o 50% większe szanse na ryzyko zachorowania na raka piersi.

Podziel się ze znajomymi