Przyczyna raka szyjki macicy

K76Wg6xOjp97C97HpncQa251r6svun.jpg


Administrator

Dodano: 13:31 22 grudnia 2009
Aktualizowano: 14:12 17 sierpnia 2011
Źródło: www.naturalnews.com

Rozpoczęcie życia seksualnego we wczesnym wieku podwaja ryzyko zachowania na raka szyjki macicy, pokazuje nowe badanie przeprowadzone na 20000 kobiet. Wczesne zapoczątkowanie współżycia może być przyczyną raka szyjki macicy.

Naukowcy zainteresowali się tym dlaczego biedniejsze kobiety częściej chorują na raka szyjki macicy i okazało się, że rozpoczynają one swoje życie seksualne o cztery lata wcześniej niż bardziej posażne kobiety. Do tej pory wierzono, że ta różnica zachorowalności spowodowana jest brakiem zainteresowania uboższych kobiet badaniami profilaktycznymi.

Badanie wykazało, że wysoka zachorowalność na raka szyjki macicy nie wiąże się z częstszym występowaniem wirusa HPV. Kobiety z biedniejszych obszarów rozpoczynały życie erotyczne po prostu wcześniej. Co ciekawsze, zachorowalność na raka szyjki macicy nie zależała od ilości partnerów seksualnych ani od tego czy kobieta pali papierosy.
Według doktor Silvia Frances
chi wcześniejsze rozpoczęcie współżycia nie ogranicza się do wieku dorastania, kobiety rozpoczynające współżycie w wieku 25 lat miały mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy niż 20-latki.

Z racji tego, że kobiety z biednych obszarów zaczynały współżycie wcześniej mogły też wcześniej zarazić się wirusem HPV, co dało mu więcej czasu na rozwój raka. Chociaż kobiety narażone są na zakażenie wirusem w każdym wieku, infekcje złapane w młodym wieku mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Może być to dobrym bodźcem do wprowadzenia szczepień przeciwko HPV już we wczesnym wieku szkolnym, zanim dziewczęta rozpoczną współżycie.