Przewlekły brak snu

2aC6C0H696h9k6ZDawaIhERRAKf9P0.jpg


Administrator

Dodano: 11:37 15 stycznia 2010
Aktualizowano: 14:07 11 lipca 2011
Źródło: Reuters.com/health

Jedna noc snu to za mało by odpocząć od jego przewlekłego braku, który z czasem prowadzi do niemożności skoncentrowania się i działania.

Jak donosi najnowszy numer Science Translational Medicine duża liczba nocy ze zbyt małą ilością snu zaburzającą naturalny cykl dobowy organizmu ma złe działanie na zdrowie osoby i jest jednym z elementów zagrażających bezpieczeństwu życia. Według dr Daniela Cohena z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie niewystarczająca ilość snu znacznie obniża możliwości naszego działania w ciągu dnia.

Każda osoba potrzebuje średnio osiem godzin snu by zachować dobrą skuteczność działania przez cały dzień. Chroniczne niedospanie oznacza brak snu przez 24 godziny z rzędu lub sypianie po 4-5 godziny dziennie.

Ekipa Cohena przebadała dziewięciu zdrowych ochotników – pięciu mężczyzn i cztery kobiety by sprawdzić jaki wpływ ma na ich życie brak snu. Okazało się, że ci cierpiący na przewlekłe niewyspanie zauważali znaczne pogorszenie się sprawności z każdą godziną swego funkcjonowania. Ochotnicy byli hospitalizowani przez 38 dni i funkcjonowali według zupełnie różnych cykli dobowych. Co kilka godzin sprawdzano ich czujność i uwagę.

Naukowcy stwierdzili, że 3 dobrze przespane noce to za mało by zniwelować skutki braku snu. Jednak nie wiedzą oni ile tego snu tak naprawdę potrzeba by wrócić do pełnej sprawności.

Podziel się ze znajomymi