Przewlekłe bóle głowy


Administrator

Dodano: 11:32 28 stycznia 2010
Aktualizowano: 14:09 8 lipca 2011
Źródło: www.reuters.com

Wiele osób cierpiących na przewlekłe bóle głowy wierzy, że ich problem związany jest ze zmianami pogody.

Okazuje się, że mogą mieć zupełną rację. Podczas badania w którym udział wzięło 25 dzieci i nastolatków cierpiących na migrenę i przewlekłe bóle głowy naukowcy zauważyli, że objawy te nasilają się w deszczowe dni, podczas których wzrasta wilgotność powietrza.

Uczestnicy badania mieli trzy razy większe szanse na ból głowy podczas wilgotnych dni deszczowych niż w czasie suchszych warunków. Chociaż badania nie wykazały do tej pory jednoznacznego wpływu pogody na bóle głowy osoby cierpiące na migreny i inne trudne do wytrzymania bóle głowy od dawna zauważały taką zależność.

Do celów tego badania naukowcy dali uczestnikom maszyny na których mieli oni rejestrować momenty nasilenia się bólów głowy. Po dwóch tygodniach wyniki porównano z danymi dotyczącymi pogody. Okazało się, że podczas deszczu dzieci uczestniczące w badaniu miały aż o 59% większe prawdopodobieństwo odczuwania bólu głowy. Prawdopodobieństwo to wynosiło tylko 21% w okresie bezdeszczowym.

Nie wiadomo jak dokładnie wilgotność wywołuje bóle głowy, badanie również nie oznacza, że wpływ na ból ma sama pogoda. Niedawno przeprowadzone badanie pokazało, że ryzyko objawów migreny wzrasta w dni, w które temperatura rośnie a spada ciśnienie atmosferyczne. Niskie ciśnienie pojawia się zazwyczaj podczas pochmurnej pogody i burz. Takiej zależności nie zauważono podczas najnowszego badania.

Wciąż potrzeba więcej badań w tej kwestii, nie wiadomo również w jaki sposób wiedza ta może być wykorzystana dla poprawienia stanu zdrowia pacjentów.

Podziel się ze znajomymi