Nie siedź przed telewizorem


Administrator

Dodano: 12:45 18 stycznia 2010
Aktualizowano: 14:01 11 lipca 2011
Źródło: http://www.guardian.co.uk

Każda godzina spędzona przed telewizorem nawet pięciokrotnie zwiększa ryzyko zgonu spowodowanego chorobą serca.

Naukowcy ostrzegają leniuchów, że taki siedzący tryb życia może również zwiększać ryzyko zgonu z powodu różnych rodzajów raka. Badanie przeprowadzili Australijscy naukowcy, którzy zwrócili uwagę na niekorzystne działanie telewizji. Osoby, które przesiadywały przed telewizorem więcej niż cztery godziny dziennie miały aż o 80% większe szanse na zapadnięcie na choroby serca i naczyń krwionośnych niż te, które oglądały telewizję mniej niż dwie godziny dziennie.

Naukowcy obserwowali 8800 dorosłych przez sześć lat oraz analizowali wpływ telewizji na ich zdrowie. Zauważono, że każda godzina spędzona przed telewizorem zwiększa ryzyko śmierci z różnych przyczyn aż o 11%. Ryzyko śmierci z powodu raka wzrasta o 9% a z powodu choroby serca aż o 18%.

Naukowcy twierdzą jednak, że zagrożeni są nie tylko telemaniacy, każde zajęcie wymagające siedzącego trybu życia np. siedzenie godzinami przed komputerem przynosi podobne ryzyko. Co ciekawe, ryzyko to zwiększa się niezależnie od wagi. Nawet osoba o zdrowej szczupłej budowie narażona jest na niezdrowy wpływ siedzenia na poziom cukru i tłuszczów w organizmie.

Średnio przed telewizorem spędzamy około 3 godzin dziennie, jednak w Stanach Zjednoczonych niektóre osoby spędzają przed odbiornikiem TV więcej niż 8 godzin każdego dnia. Wiele dotychczasowych czynności wymagających poruszania się, napinania mięśni zostało zamienione na siedzenie. Ludzie nie używają mięśni tak jak kiedyś mieli w zwyczaju, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia możliwości energetycznych człowieka.

Dlatego nawet jeśli uprawiamy sport powinniśmy pamiętać by unikać przedłużonego okresu bezczynności i siedzenia w jednym miejscu przez długi czas.