Meridia zwiększa ryzyko chorób serca


Administrator

Dodano: 11:16 28 stycznia 2010
Aktualizowano: 14:09 8 lipca 2011
Źródło: www.naturalnews.com

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) zarządziła stosowanie mocniejszych ostrzeżeń przed lekiem odchudzającym sprzedawanym na receptę – Meridia i podkreśliła, że zwiększa ona ryzyko chorób serca takich jak zawał, udar, zatrzymanie akcji serca czy nawet zgon.

Producent Meridii firma Abott Laboratories zgodziła się zamieścić dodatkowe ostrzeżenia na ulotkach informacyjnych i opakowaniach. Europejskie organizacje sprawujące nadzór nad lekami postanowiły jednak doradzać lekarzom nie przepisywanie tego leku pacjentom ponieważ ryzyko ich stosowania jest większe niż jego potencjalne zalety.

Obecna ulotka ostrzega osoby z historią choroby serca przed stosowaniem leku, nowa wersja ma być bardziej dokładna. Ostrzeżenie będzie dotyczyć osób z chorobami wieńcowymi, po zawałach, anginie, udarze czy ataku rwy kulszowej, osób z arytmią, niewydolności serca, zapaleniem żył czy wysokim ciśnieniem krwi. Dodatkowo, według FDA pacjenci zażywający Meridię powinni skonsultować ze swym lekarzem konieczność zażywania preparatu.

Według Kurta Ebenhocha, rzecznika prasowego Meridii jest ona bezpiecznym lekiem jeśli jest przepisywana odpowiedniej grupie ludzi. Meridia powinna być stosowana przez ludzi z BMI wyższym niż 30, do tego wymaga systematycznych ćwiczeń i diety o zredukowanej ilości kalorii. Często jest przepisywana również osobom z takimi chorobami jak cukrzyca, nadciśnienie czy bezdech senny. Oprócz tego, zaleca się stosowanie leku nie dłużej niż rok.

Kolejne badanie sprawdzające działanie Meridii ma być przeprowadzone z marcu po ogłoszeniu wyników którego lekarze i specjaliści będą musieli zastanowić się nad zasadnością stosowania leku i rozważyć jego zalety i wady.

Podziel się ze znajomymi