Medycyna – przeszczep twarzy


Administrator

Dodano: 14:39 17 grudnia 2008
Aktualizowano: 13:32 9 grudnia 2011
Źródło: www.msnbc.com

Wraz z ekipą specjalistów Polska pani doktor zamieniła 80% twarzy na skórę pochodzące ze zwłok innej kobiety. Przeszczep ten wywołał już debatę, czy taki zabieg jest etyczny czy nie. Imię i nazwisko pacjentki pozostaje nieznane a szpital twierdzi, że rodzina zwraca się z prośbę o nieujawnianie powodów. To czwarta tego typu operacja na świecie – dwie zrobiono we Francji a jedną w Chinach. Nie ujawniono jeszcze szczegółów operacji jednak jak dzieje się w podobnych przypadkach lekarze przeszczepiają skórę, nerwy i inne tkanki głębokie po to, by taka twarz funkcjonowała normalnie a nie była tylko maską.

Lekarze i środowisko medyczne cieszy się z sukcesu operacji, to kolejny krok do uzyskiwania coraz większych korzyści przez pacjentów. I chociaż przeszczepy twarzy czy dłoni nie są wykonywane po to by przedłużyć życie a je polepszyć to i tak spotykają się z ogromnym entuzjazmem mediów i ludzi.

Pacjentka pani Siemionow będzie musiała do końca życia brać leki immunosupresyjne po to by jej organizm nie odrzucił przeszczepionej części ciała. Takie przeszczepy nie są łatwe, przede wszystkim osobę należy przygotować na to, że tkanka się nie przyjmie. Wiele pytań związanych jest z kwestiami dawcy i biorcy i przywiązaniem rodziny i przyjaciół do twarzy będącej identyfikatorem i wizytówką osoby. Do twarzy jesteśmy bardziej przywiązani niż do wątroby czy nerek. Caplan, bioetyk z Uniwersytetu w Pensylwanii twierdzi, ze najgorszą rzeczą jaka moze zdarzyć się biorcy jest odrzucenie twarzy, jej odpadające płaty mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie: jedzenie, oddychanie jest utrudnione.

Dr. Siemionow pracowała nad hamowaniem systemu immunologicznego ponad dekadę, zwracała ona uwagę na ofiary oparzeń od momentu uzyskania pozwolenia od władz szpitala na przeprowadzenie takiej operacji. Siemionow twierdziła, że wybierze kogoś ze znacznym poparzeniem na swego pierwszego pacjenta. Dr. Warren Breidenbach, chirurg w Jewish Hospital in Louisville twierdzi, że dr. Siemionow jest najlepszym ekspertem w tej dziedzinie.

Podziel się ze znajomymi