Kobiety pijące kawe nie chorują na raka trzonu macicy

Woman drinking coffee


Administrator

Dodano: 13:16 5 grudnia 2011
Aktualizowano: 14:19 2 sierpnia 2013
Źródło: www.webmd.com

Kobiety, które cenią sobie rytuał picia kawy o poranku mają kolejny powód na to, by kontynuować to dogadzanie sobie. Naukowcy Harwardu odkryli, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka trzonu macicy nawet o 25%.

Badanie to jest kolejnym argumentem za tym, że dobroczynne działanie kawy zdecydowanie przekracza wady tego cudownego, ciemnobrązowego napoju. Chociaż nadmiar kawy prowadzi do nerwowego drżenia i wysokiego pulsu, wcześniejsze badania pokazały już jakie ma zalety. Może ona zapobiegać takim dolegliwościom jak guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, Alzheimera czy cukrzyca.

Badanie pokazało, że kobiety pijące umiarkowane ilości kawy mają niższe ryzyko zachorowania na dnę moczanową, depresję, udar i niektóre rodzaje raka piersi.

Rak trzonu macicy tworzy się w tkance wyścielającej macicę, większość nowotworów rozpoczyna się w komórkach tworzących i uwalniających śluz i inne płyny.

Badanie przeprowadzono na 67,470 kobietach, przez okres 26 lat. Podczas trwania eksperymentu, na raka trzonu macicy zachorowało 627 kobiet. Okazało się, że kobiety, które piły po 4 lub więcej filiżanek kawy dziennie zredukowały ryzyko tej choroby o 25 procent, w porównaniu z tymi, które piły tylko jedną filiżankę kawy dziennie. 3 filiżanki kawy pozwalają obniżyć ryzyko zachorowania o 7%.

Naukowcy wysnuli wniosek, że bierze się to z tego, że substancja ta poprawia działanie estrogenu i insuliny w organizmie, a obydwie wiążą się z wysokim ryzykiem chorób przewlekłych.

Podziel się ze znajomymi