Jak zapobiegać rakowi


Administrator

Dodano: 09:51 27 lutego 2009
Aktualizowano: 12:00 14 października 2011
Źródło: www.reuters.com

Około jedna trzecia mieszkańców krajów rozwiniętych chorych na raka mogłaby uniknąć choroby gdyby prowadziła zdrowszy styl życia, to samo dotyczy jednej czwartej osób z krajów biedniejszych. Wystarczyłaby lepsza dieta, więcej ćwiczeń i kontrolowanie wagi aby zapobiec około 40% przypadkom raka jelita czy raka piersi.

To najnowsze badania nad sposobami zapobiegania zachorowaniom na raka, w dniu publikacji około 11 milionów osób diagnozowane jest z rakiem, a na chorobę umiera około 8 milionów osób rocznie. Badanie przeprowadzono przez World Cancer Search Fund w amerykańskim Instytucie Badań nad Rakiem.

Okazuje się, że przypadkom raka można zapobiec, w samej Wielkiej Brytanii w taki sposób można by obniżyć zachorowalność na raka piersi o 42 procent a raka jelita o 43 procent. Specjaliści z WHO (Międzynarodowej Organizacji Zdrowia) polecają dietę bogatą w owoce, warzywa, pełne ziarna, należy zrezygnować ze zbyt częstego spożywania czerwonego mięsa, nabiału czy tłuszczy. Raport pokazuje, że za pomocą „banalnych” zmian możemy znacznie zredukować ryzyko zachorowania na raka.