Jak słońce wpływa na dziecko?

Cute boy playing dandelions on the meadow


Administrator

Dodano: 09:08 18 lipca 2012
Aktualizowano: 14:24 1 sierpnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Wakacje – 2 miesiące laby, przede wszystkim dla naszych dzieci. Nie ma też co ukrywać, że często jest to też odpoczynek dla nas, szczególnie kiedy wysyłamy pociechę do dziadków, czy na jakiś wyjazd zorganizowany. Jeśli jednak dziecko zostaje w domu, a w zasadzie biega przed blokiem czy domem to warto od czasu do czasu rzucić na nie okiem.

Zbyt wysoka temperatura, a także palące słońce są bardzo niebezpieczne właśnie dla dzieci i osób starszych. Wiadomo, że dziecko rzadko kiedy przejmuje się tym przez jaki długi czas było wystawione na działanie promieni słonecznych, dlatego też właśnie do nas należy działanie w tej kwestii. Przede wszystkim, warto wiedzieć co tak naprawdę grozi naszym pociechom.

Zacznijmy więc od tego, że zbyt długie przebywanie na słońcu, może doprowadzić do poparzeń skóry. Takie zaczerwienia najczęściej pojawiają się kilka godzin po ekspozycji na promienie słoneczne. Najczęściej są one bolesne. Problem poparzeń dotyczy dzieci głównie dlatego, że mają one dużo cieńszą skórę. Jeśli przebywało on naprawdę dużo czasu na słońcu, to mogą się pojawić drobne pęcherze.

Kolejnym problemem który może pojawić się u naszego dziecka w wyniku działania słońca jest tak zwane porażenie. Jest ono wynikiem przede wszystkim wpływu promieni słonecznych na kark. To z kolei powoduje przegrzanie opon mózgowych. Ból głowy i wymioty – to najczęściej występujące objawy tego problemu.

Jednym z rzadziej występujących, ale niezmiernie groźnych skutków przebywania na słońcu, jest tak zwane wycieńczenie cieplne. Jest ono wynikiem dość specyficznej pogody. Musi być jednocześnie bardzo wilgotno i zarazem gorąco. Kiedy jest więc jest parno, może dojść do takiej sytuacji. Pojawia się jednocześnie przegrzanie, jak i brak płynów w organizmie. Może wiec dojść do wyczerpania, które jest szczególnie groźne dla naszego dziecka. Stąd też warto bardzo uważać właśnie w czasie takiej pogody i regularnie dawać mu coś do picia. Najlepiej oczywiście by było, gdyby była to woda niegazowana. Unikajcie słodkich napojów, bo te mogą co najwyżej zaszkodzić.

Podziel się ze znajomymi