Dlaczego tyjesz?


Administrator

Dodano: 13:27 5 stycznia 2011
Aktualizowano: 13:59 31 maja 2011
Źródło: www.webmd.com

Dlaczego wciąż tyjesz? Jakie mogą być powody przybierania na wadze pomimo braku zmian w diecie i trybie życia?

Jeżeli zaczynasz jeść więcej niż zwykle albo zmniejszasz ilość ćwiczeń to nie jest dla ciebie zaskoczeniem, że waga rośnie. Ale jeśli wszystko wykonujesz w taki sam sposób jak dawniej a waga cały czas rośnie? Najwyższy czas by zastanowić się nad tym jakie mogą być powody tycia. Oto kilka z nich:

Brak snu
Brak snu i tycie wiążą się ze sobą. Jeżeli wstajesz rano istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz podjadać wieczorem, co zwiększy ilość pochłanianych przez ciebie kalorii. Dodatkowo, jeśli brak ci snu hormony regulujące apetyt sprawiają, że jesteś bardziej głodny następnego dnia. I to one sprawiają, że po posiłku nie czujesz się najedzony.

Stres
Kiedy życie staje się zbyt intensywne, organizm przechodzi na tryb oszczędzania. Wytwarza się kortyzol, hormon stresu, który zwiększa apetyt. I to właśnie wtedy chętniej sięgamy po wysokokaloryczne przekąski. A to jest przyczyną tycia.

Antydepresanty
Pechowym skutkiem ubocznym niektórych antydepresantów jest tycie, które dotyczy 25% osób biorących przez dłuższy czas środki przeciwdepresyjne. Porozmawiaj z lekarzem, być może uda się zamienić lekarstwo na inne. Jednak wiele osób tyje ponieważ czuje się lepiej co zwiększa apetyt.

Kortykosterydy
Te środki przeciwzapalne słyną z tego, że powodują tycie. Główną tego przyczyną jest to, że wywołują zwiększony apetyt i zatrzymują wodę w organizmie. To jak dużo przytyjesz zależy od dawki środka i czasu trwania leczenia. Niektórzy zauważają, że tłuszcz gromadzi się w okolicy twarzy, szyi i podbrzusza.

Inne lekarstwa
Istnieje pewna grupa lekarstw które mogą powodować tycie. Lista ta obejmuje lekarstwa na schizofrenię czy psychozę maniakalno-depresyjną, migrenę, nadciśnienie czy cukrzycę. Wraz z lekarzem postaraj się znaleźć lekarstwo, które nie wywołuje u ciebie takich efektów ubocznych.

Niedoczynność tarczycy
Jeżeli twoja tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu najprawdopodobniej czujesz się zmęczony, słaby, zziębnięty i przybierasz na wadze. Bez odpowiedniej ilości hormonu tarczycy metabolizm zwalnia co sprzyja tyciu. Wyleczenie niedoczynności pomoże odzyskać starą wagę.

Menopauza
Nie wiń menopauzy za przytycie po 40-tce czy 50-tce, zmiana poziomu hormonów podczas menopauzy najprawdopodobniej nie jest główną przyczyną. Starzenie się spowalnia metabolizm tak więc spalasz mniej kalorii, w grę wchodzą też wszelkie zmiany w trybie życia np. mniej ćwiczeń. Ale jeśli tyjesz w okolicy brzucha a nie w biodrach lub udach to jest to oznaka menopauzy.

Syndrom Cushinga
Tycie jest powszechnym objawem syndromu Cushinga, objawu w którym jesteś narażony na zbyt duże dawki kortyzolu, który prowadzi do nadwagi i innych anomalii. Syndrom Cushinga może pojawić się kiedy bierzesz lekarstwa na astmę, artretyzm czy toczeń. Nadwaga akumuluje się w okolicy twarzy, szyi, górnej części pleców i talii.

Syndrom policystycznych jajników
Jest to choroba na tle hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym. W okolicach jajnika pojawia się wiele małych cyst. Choroba to prowadzi do zaburzeń hormonalnych i nieregularności w cyklu miesiączkowym i może skutkować nadmiernym owłosieniem i trądzikiem. Wtedy to może zwiększać się masa ciała, zwłaszcza w okolicy brzucha.

Rzucenie palenia
Osoby rzucające palenie tracą około 2-5 kilogramów. Dlaczego? Nikotyna hamuje apetyt tak więc kiedy rzucamy palenie czujemy napady głodu prowadzącego do przejadania się. Nikotyna również przyspiesza metabolizm, niektórzy nie zmniejszają ilości spożywanych produktów. Dodatkowo, po rzuceniu palenia odzyskujemy kubki smakowe i jedzenie jest po prostu smaczniejsze.

Podziel się ze znajomymi