Dlaczego tyjemy?

6C3A87G5SF2xqkicVy0PS06bUZ6MM5.jpg


Administrator

Dodano: 11:52 19 lutego 2009
Aktualizowano: 13:52 14 października 2011
Źródło: www.webmd.com

Dlaczego tyjemy? Jeżeli zjadasz coraz więcej kalorii lub przestajesz ćwiczyć nie powinieneś się dziwić, że tyjesz. Ale jeżeli robisz to co zwykle i nagle zauważasz zwiększenie masy ciała co to oznacza? Warto zastanowić się nad tym jakie są przyczyny tycia.

Brak snu
Są dwie przyczyny tycia z powodu braku snu: pierwsza to nocne podjadanie jeżeli nie chcemy czuć się senni. A druga to hormony, które z powodu braku snu sprawiają, że następnego dnia jesteśmy bardziej głodni.

Stres
Narażone na stres nasze ciało przestawia się na tryb oszczędny: wydziela się kortyzol, hormon stresu, który zwiększa apetyt. To sprawia, że sięgamy po wysokokaloryczne przekąski, stąd prosta droga do przytycia.

Antydepresanty
25% osób stosujących leki antydepresyjne skarży się na wzrost masy ciała. Wszystko z powodu zatrzymania wody w organizmie i zwiększonego apetytu. Możesz poprosić lekarza o zmianę leku ale trzeba tez zdawać sobie sprawę z tego, że lepsze samopoczucie sprzyja większemu apetytowi.

Kortykosteroidy
Steroidowe leki przeciwzapalne słyną z tego, że powodują tycie, z powodu zatrzymania wody w organizmie i zwiększenia apetytu. Wszystko zależy od dawki jaką przyjmujemy i czasu stosowania.

Inne lekarstwa
Kilka leków na receptę sprzyja tyciu, są wśród nich leki używane w leczeniu schizofrenii czy dwubiegunowości, migren, chorób serca a nawet cukrzycy.

Niedoczynność tarczycy
Jeżeli twoja tarczyca produkuje za mało hormonu tarczycy najprawdopodobniej czujesz się zmęczony, słaby, jest ci zimno i systematycznie zyskujesz na wadze. To z powodu spowolnienia metabolizmu, która to sprawia, że tyjemy. Leczenie niedoczynności może zredukować ten skutek uboczny tej choroby.

Menopauza
Starzenie się spowalnia metabolizm, tak więc spalasz mniej kalorii, zmiana trybu życia też powoduje tycie. Menopauza odpowiedzialna jest za gromadzenie tłuszczu w okolicach brzucha, a nie w obrębie bioder i ud.

Zespół Cushinga
To choroba w której narażeni jesteśmy na wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu, co w rezultacie powoduje wzrost masy ciała i szereg innych nieprawidłowości. Zespół Cushinga może pojawić się jeżeli bierzesz lekarstwa na astmę, zapalenie stawów czy toczeń zawierające kortykosteroidy. Tycie widoczne jest najbardziej wokół twarzy, szyi, górnej części pleców i talii.

Zespół policystycznych jajników
To powszechny problem wśród kobiet w wieku rozrodczym. Polega na tworzeniu się małych cyst na jajnikach, powoduje to wahania hormonalne, nadmiar owłosienia i trądzik. Choroba powoduje też nadwagę.

Rzucenie palenia
Osoba rzucająca palenie tyje średnio od 2 do 5 kilogramów. Dlaczego tak się dzieje? Nikotyna zmniejsza apetyt, więc jeśli rzucasz palenie możesz czuć się bardziej głodny. Nikotyna przyspiesza też metabolizm a palenie zmniejsza smak produktów. Więc jeśli rzucasz palenie, jedzenie smakuje ci po prostu bardziej.

Podziel się ze znajomymi