Dlaczego poziom cholesterolu jest ważny?

1F0nYsJR4MS614Cb4P6kaMnzl90ii2.jpg


Administrator

Dodano: 13:03 22 listopada 2010
Aktualizowano: 11:33 6 czerwca 2011
Źródło: http://www.heart.org

Dlaczego cholesterol jest ważny? Wysoki poziom cholesterolu jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko choroby wieńcowej, zawału i udaru mózgu. W miarę jak poziom cholesterolu we krwi wzrasta, zwiększa się też ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.

Jeżeli oprócz wysokiego poziomu cholesterolu do tego dojdą dodatkowe czynniki ryzyka (np. wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca) ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej. Im więcej czynników ryzyka, tym większe szanse na zachorowanie na chorobę wieńcową. Poza tym, im wyższy poziom każdego z zagrożeń tym bardziej wpływa on na podwyższenie ogólnego ryzyka zachorowania.

Jeśli za dużo złego cholesterolu (LDL) krąży we krwi może on powoli gromadzić się na wewnętrznych ściankach tętnic dostarczających krew do mózgu i serca. Wraz z innymi substancjami może tworzyć twardy osad zwężający tętnice, który sprawi, że staną się mniej elastyczne. Schorzenie to nazywane jest miażdżycą. W rezultacie może utworzyć się skrzep który blokując lub zwężając tętnice powoduje zawał serca lub udar.

Wysoki poziom cholesterolu we krwi: w miarę jak poziom cholesterolu wzrasta wzrasta również ryzyko zachorowania. Co wpływa na poziom cholesterolu? Wiek, płeć, przypadki choroby w rodzinie i dieta.

Podziel się ze znajomymi