Diagnoza przez oczy


Administrator

Dodano: 10:30 19 stycznia 2009
Aktualizowano: 12:33 8 grudnia 2011
Źródło: www.newscientist.com/

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, ale mogą być one również furtką do naszego mózgu. Dzięki nowej wersji ultrasonografu będzie można odnaleźć i monitorować guzy mózgu, jak również obserwować stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera i Parkinsona, patrząc pacjentowi prosto w oczy. Diagnoza przez oczy staje się coraz bardziej prawdopodobna.

Dzieje się tak dzięki podłączeniu mózgu do oka za pomocą nerwu, jeżeli istnieje jakaś zmiana mózgu, będzie ona odzwierciedlona na nerwie w siatkówce oka. Według Helen Danesh-Meyer z University of Auckland Medical School w Nowej Zelandii pierwszą oznaką zmian neurologicznych jest problem z widzeniem. Chociaż od dawna wiadomo było, że wzrok odzwierciedla stan mózgu to jednak wiedza ta może być wykorzystana dopiero wraz z odpowiednim sprzętem.

Dokładność narzędzi optycznych jest coraz większa, pojawiła się technika badania laserem zwana Tomografia Siatkówki Heidelberga (HRT), jak również laser o nazwie GDx – dzięki nim można zbadać kształt i grubość wypustek komórek nerwowych z tyłu oka. Danesh-Meyer przeprowadziła badanie na 40 chorych na Alzheimera i 50 zdrowych ochotnikach, okazało się, że pacjenci z chorobą Alzheimera mieli znacznie powiększoną część dysku nerwu optycznego i postępujące zwężenie włókien nerwu w środku tego dysku.

Podziel się ze znajomymi