Czy warto rzucić palenie?


Administrator

Dodano: 09:49 25 listopada 2010
Aktualizowano: 11:29 6 czerwca 2011
Źródło: www.heart.org

Dlaczego warto rzucić palenie? Po pierwsze możesz zredukować ryzyko zachorowania na wiele chorób. W Stanach Zjednoczonych rzucenie papierosów jest najważniejszym elementem, który mógłby zapobiec przedwczesnym zgonom.

Palacze mają większe ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby takie jak miażdżyca (czyli nagromadzenie osadu w żyłach), które może prowadzić do choroby wieńcowej, zawału czy udaru mózgu. Dlatego kontrolowanie i zapobieganie miażdżycy jest tak ważne. A oto sześć najgroźniejszych czynników przyspieszających powstawania chorób serca:

– palenie papierosów
– wysokie ciśnienie krwi
– wysoki poziom cholesterolu
– siedzący tryb życia
– nadwaga i otyłość
– cukrzyca

Już samo palenie znacznie zwiększa ryzyko powstawania chorób serca. Jeżeli do tego dojdą inne czynniki, ryzyko zwiększa się wielokrotnie. Palenie obniża wydajność fizyczną i zwiększa prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów. Zmniejsza również poziom dobrego cholesterolu (HDL). Jeżeli palisz i masz w rodzinie osobę chorującą na chorobę serca twoje ryzyko zwiększa się wielokrotnie. Palenie zwiększa również ryzyko zapalenia żył czy powstawanie tętniaka aorty. Zwiększa również ryzyko nawracania choroby wieńcowej po operacji wszczepienia bypassów.

Palenie to też ogromny czynnik ryzyka w przypadku udaru mózgu. Wdychanie dymu papierosowego powoduje zniszczenia w układzie naczyń krwionośnych a palące kobiety zażywające środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko wielokrotnie. Cygara czy fajki nie są wcale zdrowszą alternatywą od papierosów. Osoby palące cygara i fajki mają również wysokie prawdopodobieństwo śmierci spowodowanej chorobą wieńcową (i udarem) pomimo tego, że ryzyko to jest odrobinę mniejsze niż w przypadku osób palących papierosy.

Oddychaj świeżym powietrzem

Ważne jest również by unikać osób, które palą. Związek pomiędzy biernym palenie a chorobami jest znany. Każdego roku na zawał i choroby układu krwionośnego umiera około 38,000 biernych palaczy. Osoby nie palące narażone na dym papierosowy w miejscu pracy czy domu zwiększają ryzyko zachorowania na choroby serca aż o 25-30 procent.

Nie należy zrażać się jeżeli już masz chorobę wieńcową, płuca zaczną się leczyć zaraz po rzuceniu palenia. Chorobom serca można zapobiegać a rzucenie palenia może w tym bardzo pomóc.

Podziel się ze znajomymi