Cukrzyca a serce

X6rB9x342g9mJvZ9I146nPkPKcNf7T.jpg


Administrator

Dodano: 11:43 14 maja 2009
Aktualizowano: 12:48 7 września 2011
Źródło: www.reuters.com

Cukrzyca insulinoniezależna podnosi ryzyko chorób serca u nastolatków. Okazuje się, że cukrzyca ma wpływ także i na serce.

Dziewczynki z kiepsko kontrolowaną cukrzycą insulinoniezależną mają większe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości serca niż ich rówieśnice chorujące na cukrzycę insulinozależną, donoszą badacze z Diabates Care.

Badanie to wykazuje istnienie ryzyka chorób serca u nastolatków z cukrzycą typu 2, nawet jeśli choroba trwa tylko kilka lat.
Badanie przeprowadzono na 8 dziewczynkach z cukrzycą insulinoniezależną oraz 11 z cukrzycą typu 1. W badaniu uwzględniono też grupę zdrowych dziewcząt – 9 szczupłych i 11 otyłych. Chociaż grupy były podobne do siebie zarówno wiekiem jak i wzrostem dziewczynki z cukrzycą typu 2 ważyły najwięcej.

Badania kardiologiczne wykazały, że lewa komora serca jest u nich większa niż u innych dziewcząt. I chociaż obydwie grupy dziewcząt chorych na cukrzycę wykazały nieprawidłowości w rozkurczowej fazie bicia serca to u dziewczynek z cukrzycą typu 2 upośledzenia pracy serca widoczne były też w fazie skurczowej.

Podziel się ze znajomymi