Cukier uzależnia


Administrator

Dodano: 13:00 17 grudnia 2008
Aktualizowano: 13:34 9 grudnia 2011
Źródło: www.kopalniawiedzy.pl

Cukier wywołuje uzależnienie – odkryli to naukowcy z Princeton Neuroscience Institute, którzy zauważyli zależność pomiędzy spożyciem cukru a chęcią po sięganie po szereg innych substancji uzależniających.

Ta niepozorna substancja może wywoływać fizyczne uzeleżnienie, tak dowodzą badania przeprowadzone na szczurach. Naukowcy z Princeton Neuroscience Institute po wielu latach eksperymentów prowadzonych na tych gryzoniach wykazali, że cukier wywoluje uzależnienie wraz z typowymi jego objawami. Mowa jest o nieodpartej ochocie na coś słodkiego, zwiększeniu przyjmowanej dawki, rozdrażnieniu i nerwowości wywołanej odstawieniem substancji uzależniającej jaką jest cukier. Szczury uzależniły się od cukru a fakt, że posiadają one psychikę podobną do ludzkiej pozwala stwierdzić, że uzależnienie dotyczyć będzie również ludzi.

Kiedy szczurom odstawiono cukier sięgały one znacznie częściej i chętniej po alkohol co oznacza, że ich mózg przeszedł szereg zmian spowodowanych spożyciem cukru. Kolejnym dowodem na wrażliwość szczurów na substancje uzależniające jest fakt, że reagowały one na amfetaminę zdecydowanie bardziej niż szczury bez systematycznego dostępu cukru. To odkrycie wymaga jeszcze wielu badań aby mogło być wykorzystane w badaniach nad takimi chorobami jak bulimia czy zaburzenia odżywiania.

Podziel się ze znajomymi