Coca-cola a zdrowie


Administrator

Dodano: 12:17 21 maja 2009
Aktualizowano: 11:42 7 września 2011
Źródło: www.dailymail.co.uk

Wypijanie zbyt dużych ilości coli może skutkować słabszymi kośćmi a nawet paraliżem, ostrzegają specjaliści. Jaki wpływ ma coca-cola na zdrowie?

Picie coca-coli może wywoływać problemy z mięśniami, zaburzenia bicia serca i kruchość kości. Specjaliści zainteresowali się coca-colą ponieważ pojawia się coraz więcej osób z dolegliwościami zdrowotnymi. Należą do nich ubytki z uzębieniu, cukrzyca, kruchość kości oraz hipokaliemia – za niski poziom potasu we krwi. Skutki mogą być tragiczne, zaczynając od problemów z mięśniami po zaburzenia tętna. Według doktora Mosesa Elisafa z uniwersytetu Ioanina w Grecji zwiększona konsumpcja słodkich napojów powoduje problemy zdrowotne takie jak ubytki, demineralizacja kości i rozwój cukrzycy lub syndromu metabolicznego. W badaniu pokazano kilka przykładów osób pijących więcej niż 2 litry coca-coli dziennie.

Przykładem może być 21-letnia ciężarna przyjęta do szpitala z powodu zmęczenia, utraty apetytu i wymiotów. Okazało się, że przez sześć lat piła więcej niż trzy litry coli dziennie – cierpiała na hipokaliemię i problemy z sercem. Po odstawieniu coli i uzupełnieniu poziomu potasu wyzdrowiała zupełnie. Wypijanie tak dużej ilości napojów jest możliwe tylko dlatego, że firmy sprzedają je w ogromnych opakowaniach. Cukier zawarty w coli sprawia, że nerki wydalają za dużo potasu, inna teoria mówi, że kofeina zawarta w coli prowadzi do redystrybucji potasu w komórkach ciała. Główne składniki coli to glukoza, fruktoza i kofeina.

Wszystkie słodkie napoje powodują otyłość, cukrzycę, psucie zębów i syndrom metaboliczny. Mogą też podnosić ryzyko wystąpienia osteoporozy, dny moczanowej, refluksu żołądkowo-przełykowego oraz przewlekłe choroby nerek.

Podziel się ze znajomymi